HomePILNE

W Chinach dzień pamięci o ofiarach COVID-19

W Chinach dzień pamięci o ofiarach COVID-19

Chińczycy obchodzą dziś dzień pamięci o ofiarach koronawirusa. W centralnych uroczystościach wziął udział przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping. Dokładnie o godzinie 10:00 czasu lokalnego pamięć o osobach, które zmarły podczas pandemii uczczono minutą ciszy.

Dzień pamięci o ofiarach koronawirusa zbiega się w czasie ze świętem Qing Ming, które w chińskiej tradycji jest odpowiednikiem święta zmarłych. Zazwyczaj tego dnia Chińczycy udają się na groby swoich najbliższych. W tym roku, ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, władze apelowały, aby do minimum ograniczyć wspólne wyjazdy na cmentarze.

Minutą ciszy w całych Chinach uczczono pamięć osób, które zmarły w wyniku epidemii koronawirusa. W szczególności wspomina się lekarzy, którzy poświęcili swe życie ratując innych. W Chinach, według danych oficjalnych, ze względu na zakażenie koronawirusem zmarło 3326 osób, w tym co najmniej kilkunastu lekarzy.

Władze Chin ogłosiły też zaliczenie 14 lekarzy, którzy zmarli – głównie w Wuhan – podczas ratowania pacjentów, do grona chińskich „męczenników”. Dziś Chińczycy wspominają także doktora Li Wenlianga z Wuhan, jednego z pierwszych, którzy ostrzegali przed epidemią koronawirusa.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR) Tomasz Sajewicz / Pekin /w k

COMMENTS