10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

W całej Polsce rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. „Na razie rząd nie może przeznaczyć większych środków na podwyżki dla nauczycieli”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W całej Polsce rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. 370 tysięcy uczniów przystąpiło do rozwiązywania zadań z języka polskiego. Są w nim zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Tych drugich jest więcej.

W pierwszej części są zadania odnoszące się do dwóch tekstów, znajdujących się w arkuszu egzaminacyjnym. W drugiej – dwa tematy wypracowania. Uczeń musi wybrać jeden z nich. Egzamin potrwa 120 minut.

Wyniki zostaną ogłoszone 14 czerwca.

Jutro ósmoklasiści będą zdawali matematykę. Test potrwa 100 minut. W trzecim dniu, w środę, będzie egzamin z języka obcego. Największa grupa uczniów, ponad 90 procent, wybrała angielski.

Egzamin ósmoklasisty różni się od egzaminu gimnazjalnego liczbą zadań otwartych. „Cechą egzaminu ósmoklasisty, taką która na pierwszy rzut oka się pojawia, kiedy otworzy się arkusz, to jest znacznie większa niż w poprzednich latach liczba zadań otwartych” – mówi Marcin Smolik, dyrektor CKE.
Marcin Smolik zaznacza, że uczniowie są świadomi tego, jak wygląda arkusz i że trzeba się umieć wypowiedzieć. „Kiedy mówimy, że to jest tworzenie samodzielnej wypowiedzi, nikt nie ma na myśli, tego że to jest wielostronicowa, rozbudowana wypowiedź – oczywiściej jest również wypracowanie – ale chodzi również o wypowiedzi krótsze jedno-, dwuzdaniowe” – mówi Marcin Smolik.

 

 

***

Przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów – Jacek Sasin – powiedział, że na razie rząd nie może przeznaczyć większych środków na podwyżki dla nauczycieli. Gość radiowej Jedynki mówił o tym, że strona rządowa nie może składać obietnic, których nie będzie w stanie zrealizować.

Jacek Sasin zaznaczył, że na stole negocjacyjnym cały czas jest propozycja 15% podwyżki, którą do tej pory zaakceptowała tylko oświatowa „Solidarność”: Jak zaznaczył Jacek Sasin ta propozycja oznacza średnio 500 złotych brutto dla nauczyciela. ZNP i FZZ cały czas żądają łącznie trzydziestoprocentowej podwyżki – zdaniem Jacka Sasina, ta kwota jest w tym momencie nieosiągalna. „Ani złotówki więcej nie możemy w tych negocjacjach położyć na stole bo byłoby to nieodpowiedzialne” – powiedział Jacek Sasin. Dodał, że akceptacja warunków jakie stawiają związkowcy oznaczałaby zawieranie wirtualnych zobowiązań, których rząd nie byłby w stanie zrealizować.

Szef komitetu stałego Rady Ministrów powiedział także, że rozpoczynające się dzisiaj egzaminy ósmoklasistów nie są zagrożone. Podkreślił, że egzaminy we wszystkich szkołach odbędą się bez zakłóceń, mimo trwającego strajku nauczycieli. Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło 370 tysięcy uczniów ostatniej klasy szkoły podstawowej. Od godziny 9.00 będą pisać sprawdzian z języka polskiego.

 

 

IAR/Lis/zr

IAR/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520