HomeŚwiat

W całej Francji dzwony katedr odezwały się w godzinę wybuchu pożaru w Notre-Dame

W całej Francji dzwony katedr odezwały się w godzinę wybuchu pożaru w Notre-Dame

W całej Francji dzwony katedr odezwały się w godzinę wybuchu pożaru w Notre-Dame. Ich dźwięk w wyrazie solidarności z Paryżem rozległ się punktualnie o 18:50. O tej godzinie w poniedziałek pojawił się ogień w 850-letniej paryskiej katedrze. Płomienie szybko się rozprzestrzeniły i, mimo wysiłków strażaków, runęła iglica kościoła, a następnie dach. 

Dzwon odezwał się dziś m.in w bazylice Notre-Dame de la Garde w Marsylii. Episkopat Francji zapowiedział wcześniej w oświadczeniu na Twitterze, że bić będą dzwony wszystkich francuskich katedr. W ten sposób Kościół chce wyrazić ból po tragedii w Paryżu.
Na znak solidarności z Paryżem dzisiaj o godzinie 18:50 odezwały się także dzwony we wszystkich katedrach w Polsce.
Rzecznik paryskiej straży pożarnej Gabriel Plus poinformował, że mury świątyni wprawdzie stoją, ale części ścian grozi zawalenie. Chodzi o górne fragmenty ścian nawy poprzecznej, których nie utrzymuje już konstrukcja dachowa.
Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział wczoraj, że świątynia zostanie odbudowana w ciągu pięciu lat. Na rekonstrukcję katedralnej iglicy rząd francuski rozpisze międzynarodowy konkurs.
Z całego świata do Paryża płyną deklaracje pomocy w odbudowie i renowacji katedry Notre-Dame. Wśród oferujących pomoc jest także Watykan.
Z apelem do wszystkich Polaków o pomoc materialną w odbudowie katedry Notre-Dame w Paryżu zwrócił się arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wsparcie ma zostać przekazane za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska.
Do apelu przyłączyło się Polskie Radio. „To jest piękny apel do wszystkich Polaków i do tych wierzących, dla których to jest strata i ból podwójny, bo dotyczący utraty czegoś, co jest niezwykle cenne, czyli łączności z miejscem kultu, ale też apel do tych, dla których katedra Notre-Dame jest czymś wyjątkowym w znaczeniu kulturowym” – powiedział prezes Polskiego Radia Andrzej Rogoyski.
Katedra Notre-Dame jest wyjątkowa także dla polskich wiernych. 1 grudnia zeszłego roku uroczyście otwarto w tej paryskiej świątyni kaplicę polską z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej. Kaplica, podobnie jak relikwie świętego Jana Pawła II, ocalała z pożaru.

Dobrowolnych wpłat na rzecz odbudowy katedry Notre-Dame można dokonywać na konto Caritas Polska 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem ODBUDOWA oraz wysyłając SMS na nr 72052 o treści ODBUDOWA (koszt 2,46 z VAT).

Punktualnie o godz. 18.50 w polskich katedrach zabrzmiały dzwony, włączając się w ogólnoeuropejską inicjatywę solidarności z Paryżem, gdzie przedwczoraj spłonęła tam część katedry Notre Dame. Poprosił o to dziś arcypiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Bicia dzwonów z katedry św. Floriana w Warszawie można było wysłuchać na antenie radiowej Jedynki.

Arcypiskup Stanisław Gądecki zwrócił się też z apelem do wszystkich Polaków o pomoc materialną w odbudowie paryskiej katedry. Wsparcie ma zostać przekazane za pośrednictwem akcji sms-owej oraz przez dobrowolne wpłaty na konto Caritas Polska. Do apelu przyłączyło się Polskie Radio.
„Poważnie zniszczona, ale ocalona paryska katedra, zjednoczyła w bólu i smutku miliony ludzi na całym świecie. Dziś jednoczy także nas, Polaków, w inicjatywa wsparcia odbudowy katedry Notre-Dame, rozumianej nie tylko jako symbol bezcennego dziedzictwa kulturowego Europy, ale również jako symbol chrześcijańskich wartości” – czytamy w apelu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego.

 

IAR/jj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/AFP & wcześn./jl/OK

COMMENTS