W Arkansas chcą wykonania egzekucji w rekordowym czasie, po dwie jednego dnia

W Arkansas chcą wykonania egzekucji w rekordowym czasie, po dwie jednego dnia

Władze stanu Arkansas zamierzają od 17 do 27 kwietnia wykonać egzekucje na ośmiu skazanych. Powodem jest zbliżający się termin przydatności do użytku substancji chemicznej używanej do przeprowadzania egzekucji.

Jak pisze “Los Angeles Times”, taka seria egzekucji w rekordowym czasie 11 dni nie miała miejsca od przywrócenia kary śmierci przez Sąd Najwyższy w 1976 roku. Skazańcy mają być uśmiercani po dwóch jednego dnia – z dwu-trzydniowymi przerwami na egzekucje. W sumie wszystkie wyroki mają zostać wykonane między 17 a 27 kwietnia.
Powodem takiego pośpiechu w wykonaniu wyroków jest zbliżający się termin przydatności do użytku środka chemicznego wstrzykiwanego skazańcom podczas egzekucji – informuje “Los Angeles Times”. Chodzi o środek usypiający, który podaje się skazanemu przed podaniem zastrzyku powodującego paraliż i ustanie pracy serca. Według gazety, stan Arkansas nie może kupić nowych dostaw tej substancji, gdyż firmy produkujące ją zapowiedziały, że nie będą jej już sprzedawać amerykańskim więzieniom.
Adwokaci skazanych apelują od odłożenie egzekucji i wskazują, że przeprowadzenie ich w tak krótkim terminie nie pozwala na złożenie i rozpatrzenie prośby o łaskę. Wszyscy mężczyźni, którzy mają zostać straceni w kwietniu w stanie Arkansas dostali wyroki za przestępstwa popełnione pomiędzy rokiem 1989 a 1999.

Wojciech Rogacin AIP/fot.twitterCOMMENTS

WORDPRESS: 0