W 2021 roku Polska będzie mogła dostarczyć Ukrainie 6 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Taką deklarację złożył minister w kancelarii premiera Piotr Naimski. W Warszawie przedstawiciele Polski, Stanów Zjednoczonych i Ukrainy podpisali porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego.
Piotr Naimski, który jest pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, podkreślił, że chodzi o zróżnicowanie dostaw gazu dla Ukrainy, uzależnionej od pod tym względem od Rosji.
Ta możliwość otworzy się w momencie, gdy w Polsce rozbudujemy terminal w Świnoujściu i zbudujemy Baltic Pipe, czyli połączenie Polski z Norwegią pod morzem – powiedział sekretarz stanu w KPRM. Jak dodał, potrzebna jest też rozbudowa systemu przesyłowego w naszym kraju.
Minister Piotr Naimski wyjaśnił, że dzisiaj Polska może przesyłać na Ukrainę około 1,5 miliarda metrów sześciennych gazu. Jak dodał, za 2 lata o 50 procent zostanie zwiększona moc gazoportu w Świnoujściu – do 7,5 miliarda metrów sześciennych. „Te zwiększone możliwości pozwolą na przyjęcie dostaw LNG ze Stanów Zjednoczonych, o ile zostaną one zakupione przez stronę ukraińską, bądź jeśli Ukraina kupi ten gaz od polskiego PGNiG” – powiedział Piotr Naimski.
Amerykański sekretarz energii Rick Perry powiedział, że USA pomaga Polsce zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu i zabezpieczyć dostawy tego surowca. „I wspieramy polskie aspiracje, by Polska stała się krajem – naturalnym centrum obrotem gazem ziemnym,krajem, który eksportuje LNG do swoich sąsiadów” – zaznaczył.
Sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Narodowej Ukrainy Oleksandr Daniluk zwrócił uwagę, że zależność od Rosji ma nie tylko gospodarcze, ale i polityczne konsekwencje. Jedyna droga to różnicowanie dostaw. „Dlatego następnym krokiem jest możliwość dostępu do LNG – pochodzącego z innych krajów, ale przede wszystkim ze Stanów Zjednoczonych” – uzupełnił.
W I połowie 2019 roku PGNiG sprzedał na rynek ukraiński 306mln m3 gazu ziemnego. Całkowity eksport PGNiG na rynek ukraiński od lipca 2016 r. wyniósł 1,86 mld m3.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros & K.P./mt