Volvo S90 – sedan z najwyższej półki

Volvo S90 – sedan z najwyższej półki

Szwedzki koncern Volvo konsekwentnie ujawnia kolejne modele segmentu premium, oznaczone liczbą 90. Pierwszym samochodem odnowionej linii było SUV Volvo XC90. Niedługo później zaprezentowano światu modele S90 i V90. Volvo S90 miało oficjalną premierę w styczniu 2016 r. na tragach motoryzacyjnych w Detroit.

Dziennikarze mieli okazję poznać ten piękny sedan trochę wcześniej, bo już w grudniu 2015 r. Miłośnicy szwedzkiej marki długo czekali na tę wiadomość, bowiem produkcji poprzedniej wersji Volvo S90 zaprzestano w 1998 roku. Przez ten czas rolę flagowej limuzyny Volvo pełnił model S80.

Volvo S90 – sedan z najwyższej półki

Volvo S90 zbudowane jest w oparciu o płytę podłogową Scalable Product Architecture (SPA), którą stworzono na potrzeby pojazdów grupy 90 i wykorzystano m.in. w najnowszym modelu XC90. Charakterystycznym elementem pojazdu jest przód zbliżony wyglądem do grilla drugiej generacji modelu XC90.

Nawiązując do skandynawskiej mitologii auto otrzymało światła do jazdy dziennej LED w kształcie położonej w poziomie litery „T”. Ma to być bezpośrednie odniesienie do młota boga Thora. Volvo S90 ma smukłą, wydłużoną linię o dość niskim dachu. Światła tylne wkomponowano w układ klapy bagażnika i otrzymały kształt litery „C”, co ma być z kolei nawiązaniem do wersji koncepcyjnej auta.

Wygoda kierowcy przede wszystkim

Nie da się ukryć, że nowe zaprojektowano pod kątem wygody prowadzenia. Deska rozdzielcza i centralna konsola sterowania układami pojazdu są skierowane w stronę siedzenia prowadzącego. Jej centralnym elementem jest 9-calowy tablet, który całkowicie zastąpił fizyczne przyciski.

To element rozbudowanego systemu Volvo Sensus, który współpracuje z urządzeniami wyposażonymi w system Android, wyświetlaczem HUD, pozwala na sterowanie częścią układów komendami głosowymi, a także w pełni integruje się z telefonami komórkowymi oraz systemem nawigacji satelitarnej HERE. Pozwala też na połączenie z Internetem.

Bezpieczeństwo najwyższej klasy

Volvo od zawsze wiodło prym w zakresie bezpieczeństwa na drogach. Nie inaczej jest w przypadku Volvo S90, w którym zastosowano najnowocześniejsze systemy ochronne, w tym pierwszy w skali światowej system wykrywania dużych zwierząt. Auto wykrywa zwierzęta i inne duże obiekty, które mogą wtargnąć przed maskę i pozwala zareagować adekwatnie do sytuacji. Na początku system ostrzega kierowcę o możliwej kolizji, a jeśli ten nie wykona żadnych czynności, auto samoczynnie wyhamowuje, aby nie doprowadzić do zderzenia. Kolejną nowością jest system wspomagania kierownicy przy wyższych prędkościach.

Wykrywa on niepożądane przekroczenie linii wyznaczających krawędź drogi i automatycznie koryguje tor jazdy, aby nie doprowadzić do wypadku. Nowe Volvo S90 może poruszać się również w trybie półautonomicznym przy prędkościach nieprzekraczających 130 km/h. Z kolei o komfort jazdy przy dużym natężeniu ruchu dba układ Pilot Assist, automatycznie dostosowując prędkość do auta poprzedzającego, ułatwia też utrzymanie pasa ruchu. Nie zabrało również systemów rozpoznających znaki drogowe i ostrzegających o przekroczeniu dopuszczalnej na danym odcinku prędkości. Standardem są oczywiście rozwiązania wykrywające pojazdy w martwym polu lusterek, ostrzegające przed kolizjami na skrzyżowaniu czy adaptacyjny tempomat.

Nowoczesne i wydajne silniki

Volvo S90 wyposażone jest w silniki z gamy Drive-E, w które wyposażone zostało m.in. nowe Volvo XC90. Są to zatem silniki benzynowe T5 i T6, o mocy odpowiednio 254 i 320 KM. Dostępne są także modele wysokoprężne D4 i D5, o mocach 195 i 225 KM. Silnik D5 został wyposażony w system Power Pulse, który poprawia przyspieszenie i elastyczność samochodu. Wykorzystuje on dodatkowy silnik elektryczny, który spręża powietrze i gromadzi je w specjalnym zbiorniku. Przy mocniejszym naciśnięciu pedału gazu sprężone powietrze trafia przez filtr powietrza do turbosprężarki zapewniając natychmiastową reakcję. Dostępna jest także wersja hybrydowa S90. Silnik T8 Twin Engine to połączenie 2-litrowego silnika benzynowego o mocy 320 KM i silnika elektrycznego o mocy 87 KM.

Samochód w tej wersji można ładować za pomocą gniazdka elektrycznego 220V znajdującego się np. w garażu. Silnik spalinowy odpowiada za napędzanie przednich kół, natomiast silnik elektryczny napędza oś tylną. Możliwe jest podróżowanie w trybie miejskim z wykorzystaniem tylko silnika elektrycznego. Zasięg Volvo S90 w takim przypadku wynosi około 40 km. Jak widać Volvo S90 to powrót w wielkim stylu. Luksusowy sedan trafi do pierwszych klientów już w tym roku.

aip, foto VolvoCOMMENTS

WORDPRESS: 0