HomeTechnologie

Volvo nie wpadnie w poślizg ani w dziurę w jezdni

Volvo nie wpadnie w poślizg ani w dziurę w jezdni

Volvo wprowadza w swoich samochodach nowe technologie pozwalające na bardziej bezpieczną jazdę, pisze „The Times”.

Wykorzystuje ona GPS do lokalizacji zagrożeń na drodze, ostrzega o nich kierowców, umożliwiając podjęcie odpowiednich manewrów. System jest dostępny w całej Europie. To część środków bezpieczeństwa wprowadzanych przez Volvo.Od przyszłego roku wszystkie nowe auta tej firmy będą miały montowane urządzenia ograniczające prędkość maksymalną do 180 km godz. Będą też kamery i czujniki pozwalające stwierdzić, czy kierowca jest nietrzeźwy i uniemożliwić mu jazdę. Ta najnowsza technologia wykrywa miejsca, w których może dojść do poślizgu. Informacje wysyłane są do sieci i współdzielone z innymi samochodami Volvo, które znajdują się w pobliżu tego miejsca. Pozwala to kierowcom ograniczyć prędkość na potencjalnie niebezpiecznych odcinkach dróg.

Technologia może też ostrzegać kierowców o dziurach, jeśli jazda mogłaby spowodować utratę przyczepności. Posunięcie Volvo zbiegło się z publikacją brytyjskiego Departamentu Transportu, z której wynika, że w 2017 r. na brytyjskich drogach doszło do 7 tys. wypadków spowodowanych przez śliskie nawierzchnie po opadach deszczu. Śmierć poniosło 56 osób, prawie 1200 doznało obrażeń.

Volvo wprowadza też „alert świateł awaryjnych”, który wysyła podobne ostrzeżenia do innych samochodów znajdujących się w pobliżu. System uruchamiany jest za każdym razem, gdy kierowca ręcznie naciska przycisk świateł awaryjnych, np. podczas zwalniania w pobliżu miejsca wypadku lub gdy światła są automatycznie włączane przez układ hamulcowy samochodu. Volvo ma nadzieję, że inni producenci zastosują oprogramowania i sprzęt pozwalające na współpracę systemów komputerowych. Umożliwi to większej liczbie samochodów udostępnianie danych związanych z bezpieczeństwem ruchu. Zdaniem Volvo takie informacje pozwolą kierowcom dostosować prędkości na drogach, na których oznaczono zagrożenia.

-Dzięki szybkiemu powiadamianiu ludzi o zagrożeniach i umożliwieniu im dostosowania się do nowych warunków, połączone technologie bezpieczeństwa mogą wspierać lepsze zachowanie kierowców i zwiększać bezpieczeństwo ruchu – zapowiada Volvo. Malin Ekholm, szefowa centrum bezpieczeństwa w Volvo: Dzielenie się danymi dotyczącymi bezpieczeństwa w czasie rzeczywistym między samochodami może pomóc w unikaniu wypadków. Właściciele Volvo bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa innym kierowcom, którzy korzystają z ostrzeżeń o potencjalnie niebezpiecznych warunkach na drodze. Systemy te wprowadzono do aut serii 90. Jako standard zostaną wyposażone we wszystkich nowych modelach Volvo w 2020 r.

Kazimierz Sikorski AIP

COMMENTS