HomeChicago

Vivat Maj, czyli tysiące osób na polskiej paradzie w Chicago

Vivat Maj, czyli tysiące osób na polskiej paradzie w Chicago

W Chicago odbyła się parada z okazji ustanowienia Konstytucji 3 Maja.

W paradzie, która przeszła po ulicy Columbus w centrum Chicago  wzięło udział kilkanaście tysięcy ludzi, ubranych na biało-czerwono, z polskimi flagami w rękach, głośno manifestujących swoją polskość. Parada z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja to największe polskie wydarzenie w Stanach Zjednoczonych. W tym roku parada odbyła się po raz 127 i sciągnęła tysiące osób. Z pewnością sprzyjała ku temu pogoda – po tak długiej zimie przyjemnością był udział w dzisiejszych obchodach.

 

 

W paradzie maszerowali wszyscy – politycy, przedstawiciele władz polskich i chicagowskich, policjanci, myśliwi, lekarze, żeglarze, fundacje charytatywne, a także biznesmani, którze w ten sposób chcieli pokazac swoje polskie korzenie. Nie zabrakło oczywiście polskich szkół, które każdego roku tak licznie biorą udział w tym wydarzeniu. Ponadto, jak co roku na to wydarzenie przybyli górale w swoich pięknych tradycyjnych strojach, zespoły taneczne, nie zabrakło także harcerzy i wojskowych.

 

 

Maszerowali i mali, i duzi, młodzież i osoby starsze – wszyscy z uśmiechami na twarzy, dumnie wypinając pierś z orzełkiem na koszulce, kroczyli równym krokiem przed trybunę honorową.

W Chicago odbyła się parada z okazji ustanowienia Konstytucji 3 Maja

W Chicago odbyła się parada z okazji ustanowienia Konstytucji 3 Maja

Posted by Wiadomości on Saturday, May 5, 2018

 

 

 

Po raz kolejny w Pradzie 3-Majowej udział wzięli także miłosnicy – posiadacze Aut PRL-u – maluszki, polonezy, trabanciki, nyska i wiele więcej modeli z czasów PRLu przejechało ulicą Columbus.

Polonia w Chicago po raz kolejny pokazała, że mimo tysięcy mil dzielących ją od ojczyzny, nadal czuje swoją przynależność i miłość do Polski.

 

 

Relacja ze 127. Parady 3-Majowej oraz zdjęcia na stronie Facebook – szukajcie nas pod wiadomosci.com oraz polski fm

 

Polska parada w centrum Chicago

Posted by Polski.FM on Saturday, May 5, 2018

 

COMMENTS