21.8 C
Chicago
sobota, 25 maja, 2024

ViaToll ma już sześć lat

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ponad sześć miliardów złotych wyniosły przychody z elektronicznego systemu poboru opłat ViaToll w ciągu pięciu lat.

 

System obejmuje odcinki autostrad zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, a opłaty muszą wnosić kierowcy samochodów ciężarowych. Operator systemu podał dziś statystyki dotyczące działalności systemu. Najwięcej płacą kierowcy z Polski, Niemiec i Litwy.
System elektronicznych płatności nie obowiązuje na odcinkach autostrad zarządzanych przez prywatne firmy. Jednak, jak mówi przedstawiciel operatora Krzysztof Gorzkowski, jedna z nich jest zainteresowana współpracą. Stalexport Autostrady Wielkopolskie, która administruje odcinkiem A4 między Krakowem a Katowicami, montuje w tej chwili własny system. Może on jednak współpracować z systemem ViaToll. Gorzkowski podkreślił, że nie można w tej chwili wykluczyć takiej współpracy.
Obowiązująca umowa na system ViaToll kończy się w listopadzie 2018 roku. Przedstawiciele ministerstwa infrastruktury i budownictwa deklarują, że do tego czasu zostanie opracowany spójny system poboru opłat za korzystanie z autostrad, co usprawniłoby przejazd takimi drogami.
Jak mówi wiceminister Jerzy Szmit, trzeba ustalić jaki docelowo system będzie obowiązywał i na jakich zasadach będą współpracować prywatne firmy. W tej chwili każdy administrator ma swoje taryfy i stawki, które różnią się od siebie. Urzędnicy przyznają, że brak jednolitego systemu utrudnia poruszanie się drogami w kraju.
Pieniądze z opłat za autostrady trafiają do Krajowego Funduszu Drogowego, z którego finansowana jest budowa nowych dróg, a także remonty istniejących.

TS/IAR/A. Pszoniak/magos

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520