HomePILNE

Vera Jourova: Rosja i Chiny prowadzą atak dezinformacyjny

Vera Jourova: Rosja i Chiny prowadzą atak dezinformacyjny

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Vera Jourova powiedziała, że Rosja i Chiny prowadzą systematyczny atak dezinformacyjny. Jej wypowiedź na ten temat została opublikowana w “Corriere della Sera”.

Vera Jourova udzieliła wywiadu najważniejszemu włoskiemu dziennikowi w związku z planowaną na dziś publikacją raportu Komisji Europejskiej dotyczącego walki z dezinformacją w czasie pandemii. Jako przykład takich działań przytoczyła nieprawdziwą informację podaną przez rosyjską agencję „Sputnik Italia”, z której wynika, że Polska nie pozwoliła na skorzystanie ze swojej przestrzeni powietrznej rosyjskiemu samolotowi lecącemu do Włoch z lekarzami i pomocą medyczną. Ta fałszywka otrzymała na Facebooku 113 tysięcy polubień.

Wiceprzewodnicząca Komisji Vera Jourova dodała, że istnienie Unii Europejskiej jest Rosji nie na rękę, więc próbuje ona zakłócić stabilność wspólnoty i panującej w niej demokracji. Zwróciła uwagę na to, że dezinformacja stała się częścią rosyjskiej doktryny militarnej i uprawiają ją wszystkie media związane z Kremlem. Podejmowanie podobnych działań Vera Jourova zarzuciła Chinom.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Kowalczuk/w wk

COMMENTS