HomePOLSKAZachodniopomorskie

Uwaga na silne wiatry i sztorm na Pomorzu Zachodnim

Uwaga na silne wiatry i sztorm na Pomorzu Zachodnim

Silny wiatr, w porywach sięgający 95 km/h, spodziewany jest na Pomorzu Zachodnim – ostrzega Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Szczecinie.

W całym województwie zachodniopomorskim wprowadzono drugi stopień zagrożenia w trzystopniowej skali. Mocno wiać zacznie dziś w nocy i taka pogoda utrzyma się do porannych godzin w środę. Wiatr osiągnie średnią prędkość od 35 do 50 km/h. Obowiązuje również ostrzeżenie przed sztormem, który może osiągnąć w porywach do 8 w skali Beauforta.
Władze apelują do mieszkańców, by zabezpieczyli drzwi i okna balkonowe przed samoczynnym otwarciem. Należy również zabrać wszelkie przedmioty, które mogą być strącone przez wiatr.
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego zaleca też, aby kierowcy nie parkowali samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi czy wysokimi kominami. W przypadku awarii sieci energetycznej, gazowej czy wodno-kanalizacyjnej należy zwrócić się do odpowiednich służb, a nie podejmować naprawy samodzielnie.
Jednostki pływające po zachodniopomorskich akwenach muszą jak najszybciej zawinąć do najbliższych przystani lub przybić do brzegu i zacumować. Ze względu na zachodni i południowo-zachodni kierunek wiatru nie ma zagrożenia cofką.

IAR/Marta Zabłocka/dabr

COMMENTS