HomePOLSKA

“Uwaga na burze w górach”. Po tragedii w Tatrach IMiGW dmucha na zimne

“Uwaga na burze w górach”. Po tragedii w Tatrach IMiGW dmucha na zimne

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami, które mogą wystąpić w górach. Powinni uważać turyści, którzy dziś będą chodzić po Sudetach, Beskidach, Tatrach i Bieszczadach. Miejscami burzom mogą towarzyszyć silne opady deszczu i drobnego gradu. 

Jeśli burza zastanie nas w górach, trzeba jak najszybciej opuścić grań lub szczyt i zejść do doliny. Należy odsunąć się od strumyków, skał i sztucznych ułatwień, takich jak łańcuchy i drabinki. Najlepiej jest kucnąć i złączyć ze sobą nogi, dobrze też odizolować się od podłoża, na przykład kucnąć na plecaku. Będąc w grupie, należy się rozproszyć.
Przed wyjściem w góry trzeba koniecznie sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z komunikatem turystycznym dostępnym m.in. na stronie www.tpn.pl. Trzeba do wycieczki górskiej odpowiednio się przygotować, a trasę dostosować do warunków pogodowych, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by wrócić przed zmrokiem. Pamiętając o tym, że w górach pogoda szybko się zmienia, należy wziąć odpowiednie ubranie, także przeciwdeszczowe i mieć naładowany telefon.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/pogodynka.pl/md/dyd

COMMENTS