12 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

„Ustawy sądowe”: Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Marszałek Sejmu skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego między prezydentem i Sądem Najwyższym oraz między Sejmem i Sądem Najwyższym. Elżbieta Witek poinformowała, że ten krok jest związany z zaplanowanym na jutro posiedzeniem trzech izb Sądu Najwyższego w sprawie sędziów wyłonionych przez nowy skład Krajowej Rady Sądownictwa.

Zdaniem marszałek Sejmu TK powinien rozstrzygnąć, czy Sejm ma prawo przyjmować ustawy, które – zgodnie z konstytucją – określają, że organizację pracy sądów wskazują akty prawne przyjęte przez parlament, a także czy Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego ma prawo orzekać, że posłowie przyjmują ustawy niezgodne z konstytucją. „W tej chwili Sąd Najwyższy urasta do rangi nadzwyczajnego gremium, które decyduje o tym, czy Sejm może przyjmować ustawy, czy prezydent może powoływać sędziów. Jedyną instytucją, która może to określić, jest właśnie Trybunał Konstytucyjny” – dodała Elżbieta Witek.

Biuro prasowe TK potwierdziło, że wniosek marszałek Sejmu wpłynął do Trybunału. Oświadczenie w tej sprawie ma wydać dziś prezes TK Julia Przyłębska.

Jutro Sąd Najwyższy w składzie trzech Izb: Cywilnej, Karnej oraz Pracy i Ubezpieczeń Społecznych ma rozstrzygnąć zagadnienie prawne dotyczące sędziów powołanych przez nową KRS – czy w postępowaniu karnym są oni uprawieni do orzekania oraz czy udział w składzie sądu sędziego powołanego przez nową Radę jest zgodny z przepisami prawa.

 

*

 

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka negatywnie zaopiniowała senacką uchwałę dotyczącą nowelizacji ustaw sądowych. Taką decyzję komisji poparło w głosowaniu 14 posłów, przeciw było 10.

W piątek Senat odrzucił zmiany autorstwa PiS zwiększające między innymi zakres odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i wprowadzające nowy tryb wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego.

O losie uchwały Senatu zdecyduje Sejm na trwającym posiedzeniu. Do odrzucenia decyzji izby wyższej parlamentu potrzebna jest bezwzględna większość głosów. Wówczas ustawa trafi na biurko prezydenta w brzmieniu uchwalonym przez Sejm 20 grudnia.

 


Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Karol Darmoros/kwi/kj

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/hm/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520