HomePOLSKA

Ustawa sądowa. Sondaż: Nieco ponad połowa Polaków przyznało rację Sądowi Najwyższemu

Ustawa sądowa. Sondaż: Nieco ponad połowa Polaków przyznało rację Sądowi Najwyższemu

Ponad połowa Polaków opowiada się po stronie sędziów w sporze z rządem i prezydentem po uchwale trzech Izb Sądu Najwyższego – wynika z najnowszego sondażu United Survey dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”. Uważa tak również co piąty wyborca PiS.

W czwartek odbyło się posiedzenie trzech izb Sądu Najwyższego. Sędziowie SN uchwalili, że sędziowie wskazania przez nową Krajową Radę Sądownictwa są nieuprawnieni do orzekania, a Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem. Z tą decyzją nie zgadza się ani rząd, ani prezydent.

 

W sondażu przeprowadzonym przez United Survey dla RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej” zadano pytanie: „Sąd Najwyższy podjął uchwałę, że sędziowie wskazani przez nową KRS nie powinni orzekać a Izba Dyscyplinarna nie jest sądem w rozumieniu prawa, prezydent i rząd uważają, że ta uchwała jest nieważna. Kto Pana/Pani zdaniem ma rację w tej sprawie?”. 51,3 proc. respondentów przyznało rację Sądowi Najwyższemu, zgadzając się tym samym, że sędziowie wskazani przez nową KRS powinni powstrzymać się od orzekania.

 

Z kolei 22,4 proc. badanych jest zdania, że rację w tym sporze ma prezydent i rząd, według których uchwała jest bezprawna. Zaledwie 2,8 proc. respondentów uznało żadna ze wskazanych stron nie ma racji, a niemal jedna czwarta pytanych (23,5 proc.) nie ma zdania w tej sprawie.

 

Po stronie rządzących stoi 45 proc. wyborców PiS, ale co piąty zwolennik partii rządzącej twierdzi, że rację mają sędziowie i zgadzają się z uchwałą Sądu Najwyższego. Wyborcy partii opozycyjnych nie mają wątpliwości i jednoznacznie stają po stronie sędziów. Wyniki sondażu wskazują, że w każdej badanej grupie wiekowej – więcej ankietowanych opowiada się po stronie Sądu Najwyższego.

 

elrud aip

COMMENTS