1.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Ustawa ograniczająca handel w niedziele wchodzi w życie już jutro. „To efekt kompromisu” – zapewnia rząd

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ustawa ograniczająca handel w niedziele jest efektem półtorarocznej pracy, której celem było znalezienie kompromisu pomiędzy wszystkimi zainteresowanymi stronami – zapewniali wiceminister rodziny i pracy Stanisław Szwed oraz przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy Janusz Śniadek. 

Na konferencji prasowej wiceminister Stanisław Szwed przypomniał, że ustawa, która wchodzi w życie jutro, zakłada stopniowe ograniczanie możliwości handlu w niedziele. W tym roku handlowe będą po dwie niedziele w miesiącu, w przyszłym po jednej na miesiąc, a od 2020 roku handlować będzie można przez siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków obejmie dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia. W Wielką Sobotę i w Wigilię Bożego Narodzenia handel będzie dozwolony do 14.00 – przypomniał wiceminister Stanisław Szwed. Odnosząc się do obaw przedsiębiorców, że ograniczenie handlu zaszkodzi rynkowi pracy, zapewnił, że są one nieuzasadnione, gdyż w handlu brakuje obecnie około 150 tysięcy osób. „Nie ma więc obawy, że ktoś straci pracę” – zaznaczył minister. Zwrócił też uwagę na dorabiających w weekendy studentów i osoby zatrudniane dorywczo. Stanisław Szwed podkreślił, że na rynku pracy jest wiele wakatów szczególnie w usługach. Nie ma więc zagrożenia, że te osoby w weekendy nie będą mogły dorabiać. Minister Stanisław Szwed odniósł się też do informacji o próbach omijania ograniczenia handlu. Zaznaczył, że w przypadku nagminnego łamania ograniczenia, ustawa będzie nowelizowana.
Poseł Janusz Śniadek przypomniał, że obywatelski projekt w sprawie ograniczenia handlu w niedziele wpłynął do Sejmu 22 września 2016 roku. Projekt ustawy był rozpatrywany przez prawie półtora roku. Wnikliwie rozważane były wszelkie uwagi i wątpliwości zgłaszane nie tylko przez stronę rządową ale też środowiska związane z handlem. Wprowadzono wiele wyjątków. W niedziele nie będzie problemu z zakupieniem paliwa czy jedzenia w podróży. Handel będzie dozwolony między innymi w piekarniach, cukierniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w placówkach pocztowych, na dworcach, portach lotniczych. Handlować w niedziele będzie też mógł właściciel sklepu, pod warunkiem, że sam stanie za ladą.
Według Janusza Śniadka, udało się pogodzić z jednej strony interesy środowiska przedstawiającego argumenty natury ekonomicznej, z drugiej argumenty podkreślające kulturowe i światopoglądowe aspekty niedzieli wolnej od pracy.
Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi kara w wysokości od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.
Minister Stanisław Szwed podkreślił, że przestrzeganie przepisów będzie kontrolowała Państwowa Inspekcja Pracy, a pierwsze kontrole odbędą się 11 marca. W tym właśnie dniu po raz pierwszy zgodnie z ustawą niedziela nie będzie handlowa.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR) Elżbieta Łukowska/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520