-0.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Ustawa o sieci szpitali podpisana przez prezydenta

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą tak zwaną sieć szpitali. Jest to nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Tak zwana sieć to system podstawowego zabezpieczenia świadczeń szpitalnych, opieki specjalistycznej realizowanej w przychodniach przyszpitalnych, rehabilitacji oraz nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Placówki, które spełnią określone kryteria i znajdą się w sieci, będą finansowane z publicznych pieniędzy.
Zgodnie z projektem, zostanie wyodrębnionych kilka poziomów tzw. systemu zabezpieczenia świadczeń. Do poziomu szpitali pierwszego stopnia mają należeć przede wszystkim szpitale powiatowe, do drugiego stopnia – szpitale ponadpowiatowe realizujące bardziej skomplikowane świadczenia, a do trzeciego stopnia – głównie szpitale wojewódzkie z leczeniem specjalistycznym. Cztery specjalistyczne poziomy obejmą szpitale: pediatryczne, onkologiczne, pulmonologiczne a także ogólnopolskie – czyli instytuty oraz szpitale kliniczne i resortowe.
W ramach sieci szpitali będzie finansowane leczenie szpitalne, świadczenia wysokospecjalistyczne, nocna i świąteczna opieka zdrowotna, programy lekowe, rehabilitacja lecznicza, a także część świadczeń specjalistycznych realizowanych w przychodniach przyszpitalnych. Ministerstwo przeznaczy na ten cel prawie 30 miliardów złotych. 91 procent z tej kwoty otrzymają szpitale, które znajdą się w sieci.
Podczas prac na rządowym projektem o sieci szpitali kierownictwo resortu zdrowia przekonywało, że zmiany przyczynią się do poprawy funkcjonowania systemu opieki nad pacjentem. Wiceminister Piotr Gryza podkreślał, że podstawowym celem projektu jest poprawa dostępu pacjentów do świadczeń specjalistycznych poprzez zapewnienie kompleksowości i koordynacji działań szpitalnych, ambulatoryjnych i rehabilitacji. Zaznaczył, że obecny system jest niewydolny, między innymi poprzez funkcjonujący system rozliczeń. Szpitale są w ciągłym stanie niepewności co do przyszłych warunków finansowania swojej działalności, a to uniemożliwia racjonalne inwestycje i długofalową politykę kadrową. Szczególnie w trudnej sytuacji są wielooddziałowe placówki, gdzie przesunięcia środków są ograniczone a racjonalne zarządzanie jest bardzo utrudnione – tłumaczył. Dlatego potrzebne są zmiany, które uporządkują sektor szpitalny. Poza tym, zapewnią koordynację ciągłości opieki nad pacjentem, spowodują bardziej racjonalne wykorzystanie środków na opiekę zdrowotną, pozwolą lepiej rozwijać się szpitalom – przekonywał. Według niego, sieć pomoże dostosować strukturę wewnętrzną placówek do aktualnych potrzeb zdrowotnych.
Podczas prac na ustawą, zmienione zostały zasady ryczałtu płaconego szpitalom – jego wysokość będzie powiązana z aktywnością szpitala. Jeśli szpital wykona mniej procedur medycznych niż zaplanowano, jego wynagrodzenie zostanie pomniejszone, a jeśli więcej – powiększone. Drugą istotną poprawką było poszerzenie katalogu procedur finansowanych poza ryczałtem. Tych zmian domagał się wicepremier Jarosław Gowin.
Ustawa wejdzie w życie 7 dni od ogłoszenia, a system sieci szpitali będzie wprowadzany od 1 października. Do 26 czerwca powinny ukazać się pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci. Do 26 września zostaną one uzupełnione o szpitale powstałe w wyniku połączenia placówek.

Góra, Fot. Archiwum

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520