HomePOLSKA

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej na rządzie: lekarz rodzinny ma koordynować opiekę nad pacjentem i współpracować z innymi specjalistami

Ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej na rządzie: lekarz rodzinny ma koordynować opiekę nad pacjentem i współpracować z innymi specjalistami

Rząd zajmie się projektem ustawy o podstawowej opiece zdrowotnej. Termin wejścia w życie zaplanowano na 1 grudnia.

Zgodnie z projektem, lekarz rodzinny ma koordynować opiekę nad pacjentem i współpracować z innymi specjalistami, którzy leczą chorego, na przykład, w szpitalu.

Doktor Jacek Krajewski – szef Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia “Porozumienie Zielonogórskie” podkreśla, że to pierwsza ustawa poświęcona podstawowej opiece zdrowotnej. Jednak krytykuje on zbyt szybki termin wprowadzenia opieki koordynowanej. Według niego, od 1 października 2020 roku trudno będzie ją wprowadzić ze względu na istniejące braki kadrowe. Doktor Krajewski dodaje, że wcześniej będzie przeprowadzony pilotaż opieki koordynowanej, dlatego termin ten powinien być uzależniony od jego wyników.

Resort zdrowia zapewnia, że opieka koordynowana będzie wdrażana stopniowo, w sposób, który gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo a przychodniom – niezakłócone funkcjonowanie. Milena Kruszewska – rzeczniczka resortu podkreśla, że projekt był poddany szerokim konsultacjom społecznym oraz dyskutowany w gronie eksperckim. Według niej, kompromis w tej sprawie był wypracowany wspólnie ze środowiskiem lekarzy rodzinnych oraz pielęgniarek i położnych.

Ministrowie wysłuchają również informacji szefa resortu zdrowia o stanie przygotowań do wprowadzenia tak zwanej sieci szpitali. Zmiany w tym zakresie wejdą w życie 1 października.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Góra/pp

COMMENTS