15.4 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Ustawa dot. wyborów prezydenckich na posiedzeniu plenarnym Senatu. Grodzki: Głosowanie może dziś…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Ustawa dotycząca wyborów prezydenckich trafiła na posiedzenie plenarne Senatu. Marszałek Tomasz Grodzki zapowiedział, że głosowanie w sprawie tych przepisów odbędzie się być może dziś, tuż po zakończeniu debaty. Jeśli tak się nie stanie, senatorowie zagłosują nad ustawą jutro.

Późnym popołudniem zakończyły się prace senackich komisji, które rozpoczęły się na posiedzeniu 21 maja. Ustawę zakładająca głosowanie zarówno w lokalach wyborczych, jak i korespondencyjnie na wniosek przygotowała Zjednoczona Prawica.

W toku prac komisji rozpatrzono 45 poprawek. Większość z nich zyskała pozytywną opinię. Jednogłośnie przyjęto poprawkę odbierającą ministrowi zdrowia możliwość zarządzenia wyłącznego głosowania korespondencyjnego w danej gminie ze względu na sytuację epidemiczną. Teraz ma to być kompetencja Państwowej Komisji Wyborczej.
Komisje pozytywnie zaopiniowały również liczne poprawki senatorów Koalicji Obywatelskiej. Jedna z nich umożliwia wyrażenie poparcia dla nowych kandydatów poprzez platformę ePUAP a nie tylko pisemnie na liście. Kolejna przewiduje, że marszałek Sejmu ustali kalendarz wyborczy w porozumieniu z PKW. A nowi kandydaci będą mieli co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu i zebranie wymaganych 100 tysięcy podpisów. Pozytywną opinię większości uzyskała też poprawka, by lokale wyborcze były otwarte od 6 do 22. Wprowadzono też zmianę dającą Sądowi Najwyższemu 16 dni na podjęcie uchwały w sprawie ważności wyborów prezydenckich.

Na przyjęcie poprawek Senatu przez Sejm liczy senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski. Jak mówił, zmiany wprowadzone przez izbę wyższą „podniosą legitymację tak wybranego prezydenta”.

„Życzymy wszystkim, także izbie niższej parlamentu, żeby te poprawki uzyskały akceptację z pełnym przekonaniem, że to spowoduje, iż proces wyborczy będzie bardziej przejrzysty a osoba wybrana w tych wyborach będzie miała silny mandat polityczno-społeczny” – oświadczył senator Kwiatkowski.

Za pracę nad poprawkami dziękował również poseł wnioskodawca Przemysław Czarnek z Prawa i Sprawiedliwości. „Gwarantuję, że rzetelnie przekażę również te wszystkie informacje w Sejmie, tak abyśmy mogli te poprawki, w takiej sytuacji w jakiej również były również popierane przez senatorów PiS, poprzeć w Sejmie” – zadeklarował Przemysław Czarnek.

W myśl ustawy, organizacją i przeprowadzeniem wyborów ma się zająć Państwowa Komisja Wyborcza. Kandydaci zarejestrowani przez PKW w wyborach prezydenckich zarządzonych na 10 maja, po ponownym zgłoszeniu, zostaną uznani za zarejestrowanych w wyborach w kolejnym terminie.

Przepisy zakładają również, że rozporządzenie ministra zdrowia określi wykaz środków ochrony osobistej dla członków obwodowych komisji wyborczych. Minister aktywów państwowych ma natomiast uszczegółowić tryb przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego.

IAR/ #Darmoros/i jf/w hm

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520