HomeŚwiat

USA zgodziły się na ekstradycję dwóch podejrzanych ws. ucieczki Carlosa Ghosna

USA zgodziły się na ekstradycję dwóch podejrzanych ws. ucieczki Carlosa Ghosna

Sąd w Bostonie zgodził się w czwartek na ekstradycję dwóch mężczyzn podejrzanych o ułatwienie ucieczki z Japonii byłemu prezesowi Nissana Carlosowi Ghosnowi, oskarżonemu o oszustwa finansowe. Ich wydania domaga się Tokio.

 

Były żołnierz amerykańskich zielonych beretów Michael Taylor i jego syn Peter, których aresztowano w USA w maju, zostali również oskarżeni przez władze federalne o ułatwienie ucieczki Ghosnowi.

 

W styczniu władze Japonii wydały w związku z tą sprawą nakazy zatrzymania Taylorów oraz jeszcze jednego podejrzanego, George’a-Antoine’a Zayeka.

 

Oskarżony o przestępstwa finansowe Ghosn uciekł z Japonii 29 grudnia 2019 roku i przybył do Libanu, gdzie mieszkał w dzieciństwie. Twierdził, że uciekł przed “niesprawiedliwością i prześladowaniami politycznymi”.

 

65-letni Ghosn, który posiada obywatelstwa francuskie, brazylijskie i libańskie, w Japonii podlegał surowym ograniczeniom w zakresie przemieszczania się, nałożonym na niego przez sąd. Miał też zakaz kontaktowania się z rodziną.

 

Ghosn skorzystał z dwóch samolotów tureckiej firmy lotniczej MNG, aby uciec z Japonii przez Stambuł do Libanu. Turecka policja aresztowała siedem osób w związku z tą sprawą.

 

Ghosna wydostał się z Japonii na pokładzie prywatnego odrzutowca, ukryty w dużej czarnej skrzyni, zwykle używanej do transportu sprzętu audio. (PAP)

COMMENTS