USA: Zgoda na sprzedaż wsparcia technicznego dla polskich F-16

USA: Zgoda na sprzedaż wsparcia technicznego dla polskich F-16

Amerykański Departament Stanu zgodził się na sprzedaż Polsce wsparcia technicznego dla myśliwców F-16. Chodzi o samoloty kupione przez nasz kraj od Amerykanów. Wartość nowego kontraktu strona amerykańska oszacowała na 200 milionów dolarów.
Amerykańska Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego dostarczyła wymaganą dokumentację i powiadomiła Kongres o planowanej sprzedaży. Według agencji polski rząd wystąpił z wnioskiem o zakup kolejnych usług wsparcia technicznego, aby utrzymać sprawność floty F-16. Chodzi o ulepszenie systemów pokładowych i remonty.
W proponowanej transakcji jest również mowa o częściach zapasowych i wsparciu logistycznym ze strony amerykańskich inżynierów w przypadku napraw sprzętu.
Transakcja ma wzmocnić bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, gdyż dotyczy wzmocnienia państwa członkowskiego NATO.
Departament Stanu w komunikacie podkreślił, że Polska jest ważną siłą w zapewnianiu stabilności politycznej i postępu gospodarczego w Europie Środkowej. Amerykanie podkreślają, że sprzedaż usług i części nie zmieni równowagi militarnej w regionie.Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/, Jan Pachlowski /Miami/em/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0