USA wyśle do Polski na stałe tysiąc dodatkowych żołnierzy

USA wyśle do Polski na stałe tysiąc dodatkowych żołnierzy

Stany Zjednoczone wyślą do Polski na stałe tysiąc dodatkowych żołnierzy. Poinformował o tym w Białym Domu prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Taki sam zapis znalazł się w podpisanej chwilę wcześniej deklaracji o zwiększeniu obecności wojsk amerykańskich w Polsce. 

Według tego dokumentu, w Polsce ma powstać nowoczesna infrastruktura na potrzeby amerykańskich żołnierzy. Chodzi o koszary, magazyny uzbrojenia, zaplecze medyczne i lądowiska. W Polsce ma też powstać baza logistyczna, a na miejsce mają trafić żołnierze, którzy będą zabezpieczać przerzut wojsk USA w rejon ewentualnego konfliktu. Porozumienie przewiduje też nowe amerykańskie dowództwo na poziomie dywizji w Polsce. Współpracę mają także zacieśnić jednostki specjalne obu krajów, a w Polsce będzie utworzona jednostka amerykańskiego wywiadu, wyposażona w drony. Prezydent Donald Trump powiedział w Białym Domu, że za wszystko zapłaci Polska. Stany Zjednoczone nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów.
Według zapisów w dokumentach, obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce ma mieć charakter trwały. Nowe decyzje mają wzmocnić bezpieczeństwo całego regionu ze względu na zagrożenie ze strony Rosji. Obecnie nad Wisłą jest około 4.5 tysiąca amerykańskich żołnierzy. Część z nich została wysłana na podstawie decyzji ze szczytu NATO z 2016 roku, a część na mocy decyzji poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Wałkuski & #Wojciech Cegielski/Waszyngton/mcm/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0