HomeŚwiat

USA utworzą wojska… kosmiczne

USA utworzą wojska… kosmiczne

Stany Zjednoczone w 2020 roku utworzą nowy rodzaj sił zbrojnych – wojska kosmiczne. Zapowiedział to podczas wizyty w Pentagonie wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence. W najbliższych latach Amerykanie wydadzą na ten cel miliardy dolarów. 
Mike Pence oświadczył, że Ameryka jest bliska otwarcia nowego rozdziału w historii sił zbrojnych. Wiceprezydent podkreślił, że utworzenie wojsk kosmicznych jest konieczne, ponieważ rywale Stanów Zjednoczonych prowadzą coraz agresywniejsze działania w przestrzeni kosmicznej. „Kosmos zmienił się fundamentalnie. Kiedyś był spokojnym miejscem bez rywalizacji. Teraz jest zatłoczony i antagonistyczny. Inne kraje starają się podważyć pozycję Stanów Zjednoczonych w kosmosie jak nigdy wcześniej” – powiedział Mike Pence. Według przedstawionego przez wiceprezydenta planu, jeszcze w tym roku do Kongresu trafi projekt ustawy o utworzeniu sił kosmicznych. Zaczną one być formalnie tworzone za dwa lata. Planowane jest także utworzenie stanowiska zastępcy sekretarza obrony do spraw kosmosu. Biały Dom wystąpił do parlamentu o przyznanie dodatkowych 8 miliardów dolarów na wzmocnienie programów bezpieczeństwa narodowego w kosmosie.
Stany Zjednoczone mają 5 rodzajów sił zbrojnych – wojska lądowe, powietrzno-desantowe, lotnictwo, marynarkę wojenną i straż przybrzeżną. Programy militarne w kosmosie podlegają obecnie siłom powietrznym.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/em/sk

COMMENTS