HomePILNE

USA: Sprawca ataku na synagogę w Pensylwanii usłyszał zarzuty

USA: Sprawca ataku na synagogę w Pensylwanii usłyszał zarzuty

Sprawca strzelaniny w synagodze na przedmieściach Pittsburgha w amerykańskim stanie Pensylwania, w której zginęło 11 osób, a 6 zostało rannych, usłyszał 29 zarzutów. 11 z nich dotyczy użycia broni palnej w celu popełnienia zabójstwa, a 11 – utrudniania uprawiania kultu religijnego, czego efektem była śmierć członków wspólnoty religijnej.
46-letni Robert Bowers wszedł wczoraj rano do synagogi Tree of Life. Odbywały się tam jednocześnie trzy nabożeństwa, w tym chrzciny. Według świadków, sprawca krzyknął “Wszyscy Żydzi muszą zginąć!”, po czym otworzył ogień. Miał ze sobą karabin półautomatyczny i trzy pistolety. Gdy na miejsce przybyła policja, doszło do wymiany ognia. Trafiony kilkoma kulami sprawca został obezwładniony i zabrany do szpitala. “Jego działania wynikały z nienawiści. Podczas śledztwa przyjrzymy się wszystkim aspektom jego życia” – zapewnił kierujący śledztwem agent FBI Bob Jones.
Robert Bowers nie był notowany przez policję. Był natomiast aktywny w mediach społecznościowych, gdzie często wyrażał antysemickie poglądy. Tuż przed atakiem zamieścił wpis krytykujący żydowską organizację HIAS, która zajmuje się pomocą uchodźcom. “Lubi sprowadzać najeźdźców, który zabijają naszych ludzi. Nie mogę siedzieć i patrzeć, jak zarzynani są moi ludzie” – napisał Bowers
Gubernator Pensylwanii Tom Wolf zapewnił po ataku, że w jego stanie nie ma miejsca na antysemityzm. “Każdy atak na jedną grupę religijną jest atakiem na wszystkie społeczności religijne Pensylwanii. Sercem jestem ze społecznością żydowską” – powiedział gubernator Wolf. Atak w Pittsburghu ostro potępił także Donald Trump, który oświadczył, że Ameryka nie może tolerować antysemityzmu ani jakiejkolwiek formy religijnych bądź rasowych uprzedzeń. By uczcić pamięć ofiar z Pittsburgha, prezydent nakazał opuszczenie flag do połowy masztów na budynkach administracji federalnej w całych Stanach Zjednoczonych.

IAR/rtrs/AFP/wcześn./dabr

COMMENTS