USA: Skuteczna szczepionka na raka, zwalcza chorobę u myszy

USA: Skuteczna szczepionka na raka, zwalcza chorobę u myszy

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wynaleźli szczepionkę na raka, która zwalcza tę chorobę u myszy. Zespół lekarzy z kalifornijskiego Uniwersytetu Stanforda opublikował wyniki badań dotyczących immunoterapii nowotworowej.

Opracowana przez nich metoda ma dużą skuteczność. Spowodowała zanik choroby u ponad 90-u procent gryzoni.
Metoda leczenia raka opracowana przez amerykańskich naukowców polega na wstrzyknięciu do chorego organizmu dwuskładnikowej szczepionki. Ma pobudzać system immunologiczny do walki z nowotworem.
Lekarze prowadzili badania na 90-u myszach chorych na raka. W środek guzów nowotworowych podawano im szczepionkę z oligonukleotydem CpG – jednym ze składników DNA. Wstrzykiwano też przeciwciała. Miało to pobudzić działania limfocytów T czyli komórek, które odpowiadają za odporność i odpowiedź organizmu na atak choroby.
Szczepionka spowodowała całkowity zanik komórek nowotworowych u 87-u z 90-u badanych myszy. Leczenie było efektywne nawet u tych gryzoni, które cierpiały na zaawansowane stadium raka – z przerzutami.
Amerykańscy naukowcy chcą teraz sprawdzić czy ich metoda będzie równie skuteczna w leczeniu ludzi. Rozpoczną badania kliniczne wśród osób chorujących na chłoniaka. Szukają już pacjentów chętnych do prób klinicznych.

IAR/Piotr Orłowski/Chicago/kryCOMMENTS

WORDPRESS: 0