USA: rozmawiamy z Polską o ustawie o IPN

Szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson wyraził rozczarowanie, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać nowelizację ustawy o IPN. Jednocześnie Departament Stanu poinformował, że kontynuuje dialog w tej sprawie z polskim rządem.
W oświadczeniu opublikowanym przez Departament Stanu Rex Tillerson podkreślił, że Stany Zjednoczone uważają wyrażenie “polskie obozy śmierci” za bolesne i nieprawdziwe. Stwierdził jednak, że z tego typu określeniami należy walczyć w sposób, który chroni fundamentalne prawa, czyli poprzez otwartą debatę, edukację i badania naukowe.
`”Nasz podsekretarz stanu Wess Mitchell prowadził wiele rozmów z partnerami w Polsce. Jesteśmy rozczarowani, że prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę, która wprowadza kryminalną odpowiedzialność za przypisanie nazistowskich zbrodni państwu polskiemu” – mówiła rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert dodając, że nowe prawo niekorzystnie wpłynie na wolność słowa i dyskurs akademicki.
Rzeczniczka resortu dyplomacji USA dodała, że dialog pomiędzy Waszyngtonem a Warszawą będzie kontynuowany. Nie chciała jednak wchodzić w szczegóły “prywatnych rozmów dyplomatycznych”. Nauert oceniła, że zamierzony efekt łatwiej będzie osiągnąć utrzymując ich prywatny charakter.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton /kry

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0