HomeUSAHouston

USA: Prezydent Duda z Polonią w Teksasie

USA: Prezydent Duda z Polonią w Teksasie

Kilkuset Polaków wzięło udział w spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą w Houston. Polonijna uroczystość w miejscowej parafii Matki Boskiej Częstochowskiej była głównym punktem pierwszego dnia wizyty prezydenta w Teksasie.

Na spotkanie z Andrzejem Dudą przyjechali także Polacy z sąsiednich stanów, w tym z Oklahomy i Nowego Meksyku. Siedem osób zostało przez prezydenta uhonorowanych odznaczeniami państwowymi.

Andrzej Duda dziękował Polakom w Stanach Zjednoczonych za pielęgnowanie kultury i tradycji. “Dziękuję wszystkim nauczycielom, którzy uczą dzieci polskiego tutaj w szkołach w Teksasie, którzy przekazują wiedzę, którzy uczą języka, którzy uczą innych przedmiotów, przede wszystkim historii, żeby dzieci, żeby młodzi ludzie wiedzieli, że mogą być dumni z historii swojej ojczyzny, historii trudnej, ale historii, którą przetrwał polski naród” – powiedział prezydent.

Szacuje się, że w Teksasie mieszka około 250 tysięcy Polaków lub osób polskiego pochodzenia. Najwięcej, bo około 50 tysięcy, to mieszkańcy Houston.

Andrzej Duda mówił Polakom w tym mieście o środowym spotkaniu z prezydentem Donaldem Trumpem w Białym Domu. Powiedział, że polskie władze prowadzą działania, które mają wzmocnić bezpieczeństwo kraju i podkreślał, że Donald Trump jest dla Polski wiarygodnym partnerem. “Bardzo konkretnie rozmawia mi się na temat polskich spraw i wspólnych interesów z panem

prezydentem Donaldem Trumpem. To nie jest tak zwane bicie piany. My się umawiamy, podpisujemy dokumenty i sprawy są realizowane w bardzo szybkim tempie” – powiedział Andrzej Duda.

W środę w Białym Domu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali deklarację dotyczącą współpracy wojskowej. Na jej podstawie do Polski ma przyjechać tysiąc dodatkowych żołnierzy USA. Mają też powstać: baza logistyczna i dowództwo dywizyjne.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/Houston/sjo

COMMENTS