21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

USA: Obchody dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Przez cały weekend środowiska polonijne w wielu częściach Stanów Zjednoczonych organizują imprezy związane z przypadającą dziś dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki. Zaznaczył się on szczególnie w amerykańskiej walce o niepodległość. W 1783 roku, w uznaniu zasług, uchwałą Kongresu został awansowany na generała brygady.

W sobotę w Waszyngtonie ponad 200 osób wzięło udział w Biegu Kościuszki zorganizowanym przez polską ambasadę. Dzisiaj w Parku Lafayette przed Białym Domem, gdzie znajduje się pomnik polsko-amerykańskiego bohatera, obędzie się specjalna impreza upamiętniająca. W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele naszego rządu oraz administracji i armii USA, zostaną też złożone wieńce.
Imprezy upamiętniające postać Tadeusza Kościuszki odbywają się w wielu częściach Stanów Zjednoczonych. W Muzeum Polskim w Chicago zostanie dziś otwarta wystawa związana z dwusetną rocznicy śmierci generała. Muzeum zaprezentuje także bogatą kolekcję litografii poświęconych bohaterowi dwóch narodów oraz stare druki, broszury i periodyki. W Nowym Jorku Polonia będzie wspominała Tadeusza Kościuszkę na ulicy jego imienia oraz stacji lokalnej kolejki ”Kosciuszko Street”. W Bostonie i Pittsburghu odbywają się specjalne pokazy filmowe. Naszego rodaka wspominają również w Południowej Karolinie i Wisconsin.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Jan Pachlowski/Miami/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520