HomeŚwiat

W USA o wecie polskiego prezydenta. Washington Post: “Polski prezydent nieoczekiwanie interweniuje w obronie niezależności sądów”

W USA o wecie polskiego prezydenta. Washington Post: “Polski prezydent nieoczekiwanie interweniuje w obronie niezależności sądów”

Media za Oceanem odnotowały weto prezydenta Andrzeja Dudy do dwóch ustaw sądowych. Amerykańscy dziennikarze piszą o zaskakującej decyzji, która -ich zdaniem – podtrzymuje niezależność władzy sądowniczej w Polsce.
“Polski prezydent nieoczekiwanie interweniuje w obronie niezależności sądów” – to tytuł artykułu w dzienniku Washington Post. Jego autorzy piszą, że decyzja o zastosowaniu weta do dwóch ustaw otwiera nieoczekiwany nowy rozdział w debacie, która głęboko podzieliła Polaków. Decyzję Andrzeja Dudy waszyngtoński dziennik nazywa porażką partii rządzącej.
Według dziennika Wall Street Journal, wetując ustawy ograniczające niezależność sądów polski prezydent przekazał zwycięstwo “pro-demokratycznym protestującym”. Gazeta pisze, że miał na to wpływ szeroki ruch sprzeciwu wobec ustaw i podkreśla fakt, iż po ogłoszeniu decyzji prezydentowi Dudzie podziękowali prominentni przywódcy Kościoła Katolickiego.
Dziennik New York Times ocenia, że Andrzej Duda przez 20 miesięcy był orędownikiem inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości, w tym przejęcia kontroli nad Trybunałem Konstytucyjnym. “Jednak ostatnie posunięcia w sprawie sadów najwyraźniej uznał za zbyt daleko idące” – pisze nowojorski dziennik podkreślając, że wetując ustawy polski prezydent sprzeciwił się Jarosławowi Kaczyńskiemu. New York Times ocenia, że przywódcy Prawa i Sprawiedliwości byli autentycznie zaskoczeni decyzją prezydenta Dudy.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/magos

COMMENTS