USA: Nie żyje Paul Allen, współtwórca Microsoftu

USA: Nie żyje Paul Allen, współtwórca Microsoftu

W Stanach Zjednoczonych zmarł współtwórca firmy Microsoft Paul Allen. Biznesmen i filantrop zmagał się z chorobą nowotworową. Miał 65 lat.

O śmierci przedsiębiorcy poinformowała rodzina. Przedsiębiorca chorował od 2009 roku. Był to drugi raz, gdy zdiagnozowano u niego nowotwór. W 1983 roku również musiał podjąć leczenie. W związku z pierwszą chorobą, wycofał się z Microsoftu.

Gigant branży komputerowej powstał w 1975 roku. Paul Allen stworzył firmę wspólnie z kolegą z podwórka – Billem Gatesem. Odnieśli sukces dzięki współpracy z firmą IBM, dla której tworzyli system operacyjny.

Microsoft przez lata był światowym liderem w dziedzinie informatyki, a jego założyciele znaleźli się na liście najbogatszych ludzi świata. Magazyn Forbes wycenił majątek Paula Allena na ponad 20 miliardów dolarów.

Biznesmen nie szczędził pieniędzy także na działalność charytatywną i filantropijną. Założył między innymi instytut, który bada pracę ludzkiego mózgu. W ostatnich latach fundował też misje poszukiwawcze zaginionych okrętów z czasów drugiej wojny światowej. Inwestował również w sport.

Bill Gates w oświadczeniu napisał o “złamanym sercu” w związku z wiadomością o śmierci jednego z najstarszych i najbliższych przyjaciół. Szef firmy Apple – Tim Cook, składając konolencje najbliższym zmarłego podkreślił: “Nasza branża straciła pioniera, a świat siłę czyniącą dobro”.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0