HomePILNE

USA nakładają cła na towary z UE

USA nakładają cła na towary z UE

Stany Zjednoczone nałożyły cła na towary z Unii Europejskiej o rekordowej wartości siedmiu i pół miliarda dolarów. Cłami zostały obłożone między innymi samoloty Airbusa, wina z południowo-zachodniej części Starego Kontynentu i szkocka whisky. To następstwo orzeczenia Światowej Organizacji Handlu WTO, która uznała za nielegalne subwencje Unii dla koncernu lotniczego Airbus.

Na cłach stracą przedsiębiorcy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Hiszpanii, czyli krajów, które stworzyły markę Airbus. Teraz samoloty, które trafią do Stanów Zjednoczonych, będą kosztować o 10 procent więcej. Cła zostały także nałożone wino z Francji, Hiszpanii i Niemiec. Będzie ono obłożone 25-procentowym cłem. “Te decyzje będą miały bardzo negatywne konsekwencje zarówno z ekonomicznego, jak i politycznego punktu widzenia” – stwierdził francuski minister gospodarki Bruno Le Maire. Ma on dziś spotkać się z przedstawicielem do spraw handlu USA Robertem Lighthizerem. Tematem rozmów będą kontakty handlowe.

Strona europejska obawia się, że Stany Zjednoczone mogą w przyszłym miesiącu nałożyć wysokie cła na import samochodów. Mogliby na tym stracić niemieccy giganci, tacy jak Volkswagen czy BMW. “Nasze produkty napotykają trudności, by trafić do Europy, w czasie, gdy Europejczycy bez problemu importują do nas swoje samochody” – mówił Donald Trump. Amerykański prezydent przekonywał w środę, że jest otwarty na negocjacje, które doprowadzą do zawarcia ugody.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/AFP/wcześn./Wj/sjoCOMMENTS