HomePILNE

USA mogą znieść wizy dla Polaków w 2020 roku

USA mogą znieść wizy dla Polaków w 2020 roku

Stany Zjednoczone mogą znieść wizy dla Polaków w 2020 roku. Takie przekonanie wyraził Adam Bielan – do niedawna wicemarszałek Senatu, wybrany do Parlamentu Europejskiego. Polityk przebywa w Miami w związku z inauguracyjnym rejsem PLL LOT na Florydę. 

Adam Bielan zwrócił uwagę na to, że procent odmów, od którego zależy zniesienie wymogu wizowego jest na poziomie niecałych 4 procent. Amerykanie tymczasem wymagają, aby odsetek ten spadł poniżej 3 procent. Tendencja spadkowa jest wyraźna i jest duża szansa, że w przyszłym roku uda się spełnić ten cel.
Po formalnym zniesieniu wiz konieczne są jeszcze inne formalności – podkreślił Adam Bielan. Chodzi między innymi o ratyfikowanie przepisów antyterrorystycznych. To jest do spełniania – powiedział polityk. Nie ma automatu, ale w praktyce się nie zdarza, aby kraj spełniający warunki nie został włączony do programu bezwizowego – podkreślił Adam Bielan.
Polska jest jednym z niewielu państw należących do Unii Europejskiej, wobec którego Amerykanie dotychczas nie znieśli obowiązku wizowego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/A. Pszoniak/wk

COMMENTS