HomeUSA

USA: Miasto pod śniegiem. Erie w stanie Pensylwania zasypane

USA: Miasto pod śniegiem. Erie w stanie Pensylwania zasypane

W ciągu zaledwie 48 godzin rekordowe ilości śniegu spadły w mieście Erie w amerykańskim stanie Pensylwania. To przykład tak zwanego „efektu jeziora”, podkreślają eksperci.

 

To szaleństwo! – tak mieszkańcy Erie w stanie Pensylwania mówią o śnieżnej inwazji w ich mieście. W Boże Narodzenie, w ciągu zaledwie dwóch dni, miasto pokryło 1,3 metra śniegu. Jak podkreśla „The Guardian”, to rekord w tym amerykańskim stanie. Wcześniej należał on do Morgantown, w którym w 1958 r. spadło 1,1 metra białego puchu.

Władze Erie ogłosiły stan nadzwyczajny, a zaskoczeni mieszkańcy dzielą się w mediach społecznościowych zdjęciami zasypanych samochodów i ogrodowych mebli czy psów kopiących śniegowe tunele. „Gdzie jest mój samochód?”, napisał jeden z użytkowników Twittera pod fotografią, na której auto jest zupełnie niewidoczne pod czapą śniegu. Niektórzy, aby wydostać się z domu, musieli najpierw pokonać olbrzymią górę śniegu blokującą drzwi.
– Jesteśmy przyzwyczajeni do śniegu, oczywiście. Ale taka jego ilość jest zupełnie nietypowa – powiedział w rozmowie z „New York Timesem” burmistrz Erie Joe Sinnott. Wiele ulic jest nieprzejezdnych i zostało zamkniętych, a mieszkańcy dostali zalecenie, aby nie wychodzili z domów, póki warunki pogodowe się nie poprawią. W odśnieżaniu pomagają służby z sąsiednich miejscowości, a także z Pittsburgha. Jak podkreślił Sinnott, całe szczęście, że miasto zostało zasypane właśnie podczas przerwy świątecznej, kiedy wiele szkół i firm i tak jest zamkniętych. Burmistrz dodał, że problemem są także samochody porzucone na środku ulic. Swoje auta porzuciło bowiem wiele zdesperowanych kierowców.

Eksperci mówią, że w Erie, które leży nad jeziorem Erie, nastąpił tak zwany efekt jeziora – informuje „New York Times”. Zjawisko to charakteryzuje się obfitymi opadami śniegu przy gwałtownych wiatrach i występuje w kompleksie pięciu Wielkich Jezior w Ameryce Północnej (Erie jest pod względem wielkości czwartym z nich). Do efektu jeziora dochodzi, kiedy mroźne powietrze osiada nad ciepłymi wodami jezior, a ciepło i wilgoć mieszają się z zimnem. Skutkuje to właśnie niecodzienną śnieżycą.

 

Aleksandra Gersz AIP

COMMENTS