15 C
Chicago
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

USA: M. Morawiecki dla Washington Examiner

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Reforma sądownictwa w Polsce ma na celu naprawę głęboko wadliwego systemu – przekonuje Amerykanów Mateusz Morawiecki. W komentarzu opublikowanym przez magazyn „Washington Examiner” premier twierdzi, że plany polskiego rządu są niewłaściwie przedstawiane i rozumiane na Zachodzie. 

Premier Mateusz Morawiecki pisze, że żaden demokratyczny kraj nie może akceptować sytuacji, w której jeden z organów władzy nie podlega systemowi równowagi i kontroli społecznej. Taka właśnie sytuacja ma – jego zdaniem – miejsce z wymiarem sprawiedliwości w Polsce. Mateusz Morawiecki przekonuje, że ta „wada” jest spuścizną Okrągłego Stołu, kiedy to pozwolono generałowi Jaruzelskiemu na obsadzenie sądów sędziami z czasów komunizmu.
„Sędziowie ci dominowali w naszym wymiarze sprawiedliwości przez kolejne ćwierć wieku. Niektórzy nadal zajmują stanowiska” – zauważa premier. Dodaje, że obecnie wszystkich sędziów nominuje niewielka, elitarna rada, w skład której nie wchodzi żaden sędzia pierwszej instancji, ani urzędnik wybierany przez obywateli. „Taki system sprzyja nepotyzmowi i korupcji” – pisze Mateusz Morawiecki dodając, że przydział poszczególnych spraw w sądach nie podlega żadnemu publicznego nadzorowi. Premier podkreśla, że rządowy pakiet reform sądownictwa obejmuje rozwiązania obowiązujące w zachodnich państwach demokratycznych.
Mateusz Morawiecki wraca też do niedawnego Marszu Niepodległości. Wyjaśnia, że manifestacja miała pokojowy, radosny i apolityczny charakter, ale uwagę mediów zdominowała niewielka grupa rasistów i antysemitów. Premier podkreśla, że ekstremiści zostali natychmiast potępieni przez przywódców partii rządzącej w Polsce.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/ kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520