HomeCiekawostki

USA: Gwiazdy muzyki nie chcą wykorzystywania ich utworów w kampanii prezydenckiej

USA: Gwiazdy muzyki nie chcą wykorzystywania ich utworów w kampanii prezydenckiej

Gwiazdy muzyki rozrywkowej sprzeciwiają się wykorzystywaniu bez ich zgody swoich utworów przez polityków podczas trwającej w USA kampanii prezydenckiej. W liście otwartym do partii Demokratycznej i Republikańskiej pod groźbą podjęcia kroków prawnych artyści żądają od kandydatów ubiegających się o fotel prezydenta uzyskania pozwolenia na każdorazowe użycie utworu na wiecach wyborczych.

Wśród sygnatariuszy listu są między innymi grupy Rolling Stones, REM, Pearl Jam oraz piosenkarki Sia i Lorde. Wykorzystaniu swoich utworów w na spotkaniach wyborczych Partii Republikańskiej potępili także spadkobiercy Prince’a oraz Adele, Neil Young, Pharell Williams, Rihanna, Aerosmith i Queen.

Autorzy listu otwartego tłumaczą, że obecność ich utworów na wiecach jest – jak piszą – “mimowolnym wciągnięciem [ich] w politykę”. “Może to być sprzeczne z osobistymi wartościami artysty, rozczarowujące lub drażniące jego fanów” – twierdzą artyści zrzeszeni w Artist Rights Alliance – stowarzyszeniu na rzecz obrony praw twórców.
Przypominają jednocześnie, że problem nie jest nowy – pojawia się podczas każdej kampanii wyborczej. Nie jest też – jak podkreślają – związany z którąś konkretną partią.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się w listopadzie.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Le Figaro/d jl/w Wj

COMMENTS