HomeUSA

USA: główna część uroczystości pożegnalnych George’a H. W. Busha

USA: główna część uroczystości pożegnalnych George’a H. W. Busha

W Waszyngtonie odbędzie się dziś główna część uroczystości pożegnalnych zmarłego prezydenta George’a H.W. Busha. W nabożeństwie żałobnym wezmą udział politycy i dyplomaci z całego świata, w tym prezydent Andrzej Duda oraz był prezydent Lech Wałęsa. W związku z uroczystościami w Stanach Zjednoczonych obowiązuje dziś żałoba narodowa.

Nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego 41. prezydenta Stanów Zjednoczonych, rozpocznie się o godzinie 11. czasu lokalnego w Narodowej Katedrze Kościoła Episkopalnego. Trumna z ciałem George’a H. W. Busha zostanie przewieziona tam z Kapitolu, gdzie przez 2 dni była wystawiona na widok publiczny.

W nabożeństwie weźmie udział prezydent Donald Trump. W planie uroczystości nie ma jego wystąpienia. Wśród mówców znajduje się między innymi syn zmarłego – George W. Bush. Obecność zapowiedzieli także pozostali żyjący byli prezydenci USA – Jimmy Carter, Bill Clinton oraz Barack Obama.

Po uroczystościach trumna z ciałem zmarłego zostanie przetransportowana do Teksasu. W czwartek rano w Kościele Episkopalnym św. Marcina w Houston odbędzie się kolejne nabożeństwo żałobne. Po nim nastąpi pogrzeb George’a H. W. Busha. Zmarły spocznie na terenie prezydenckiej biblioteki swego imienia w miejscowości College Station. Ta ceremonia ma mieć charakter prywatny.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/to/

COMMENTS