USA dają Rosji ultimatum. Mają poparcie NATO

USA dają Rosji ultimatum. Mają poparcie NATO

Stany Zjednoczone dały Rosji ultimatum i zagroziły zawieszeniem udziału w traktacie INF o likwidacji pocisków rakietowych średniego zasięgu. Amerykanie otrzymali dziś poparcie całego NATO dla swojej decyzji. Łamanie przez Rosję zapisów traktatowych było głównym tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych Sojuszu w Brukseli.

NATO oficjalnie zarzuciło Moskwie, że rozwinęła potajemnie nowy system rakietowy z pogwałceniem traktatu. Stany Zjednoczone dały Rosji 60 dni na przyznanie się do łamania traktatu i zastosowanie się do jego zapisów. “Albo będziemy chować głowę w piasek, albo podejmiemy zdroworozsądkowe działania. Teraz ciężar działań spoczywa na Rosji. Tylko Rosjanie mogą uratować ten traktat” – powiedział amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo. Zapewnił, że strona amerykańska będzie konsultowała się z sojusznikami w Europie w sprawie kolejnych kroków.
Polska ze zrozumieniem przyjęła stanowisko Stanów Zjednoczonych. “Nie może być sytuacji, że jedna ze stron przestrzega porozumienia, a druga nie, wówczas daje to jej przewagę” – powiedział minister Czaputowicz. Szef MSZ-tu był pytany, czy decyzja Stanów Zjednoczonych nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa, w tym także Polski. “Dominuje opinia, że utrzymanie sytuacji jaka jest, że jedna strona przestrzega a druga nie, jest większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Myślę, że jest to logiczne” – dodał minister. Szef polskiej dyplomacji nie zgodził się z tezą, że zawieszenie udziału w traktacie doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeń. “Ten wyścig zbrojeń właśnie trwa, traktat jest łamany, pogwałcony przez Rosję i to jest odpowiedź. Być może to będzie skutkować tym, że Stany Zjednoczone będą miały wolną rękę, żeby tego rodzaju broń rozwijać dla przeciwstawienia się potencjałowi wojskowemu Rosji” – dodał Jacek Czaputowicz. Szef MSZ-tu powiedział, że istnieje powszechna opinia, że Rosja stanowi zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa w Europie oraz na świecie, stąd takie działania Stanów Zjednoczonych i poparcie NATO.
Sekretarz generalny Sojuszu Jenst Stoltenberg poinformował, że Rosja ma ostatnią szansę, aby powrócić do przestrzegania traktatu. Ale też przyznał, że NATO musi zacząć się przygotowywać do sytuacji, iż porozumienie się załamie.

 

————————

 

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz powiedział, że Polska rozumie decyzję Stanów Zjednoczonych dotyczącą traktatu INF o likwidacji pocisków średniego zasięgu. Dziś amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo zagroził w Brukseli zawieszeniem członkostwa w traktacie, jeśli Rosja nie przestanie go łamać. „Polska popiera to stanowisko. Nie może być sytuacji, że jedna ze stron przestrzega porozumienia, a druga nie, wówczas daje to jej przewagę” – powiedział minister Czaputowicz. Szef MSZ-tu był pytany, czy decyzja Stanów Zjednoczonych nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa, w tym także Polski. „Dominuje opinia, że utrzymanie sytuacji jaka jest, że jedna strona przestrzega a druga nie, jest większym zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Myślę, że jest to logiczne” – dodał minister. Szef polskiej dyplomacji nie zgodził się z tezą, że zawieszenie udziału w traktacie doprowadzi do nowego wyścigu zbrojeń. „Ten wyścig zbrojeń właśnie trwa, traktat jest łamany, pogwałcony przez Rosję i to jest odpowiedź. Być może to będzie skutkować tym, że Stany Zjednoczone będą miały wolną rękę, żeby tego rodzaje broni, dla przeciwstawienia się potencjałowi wojskowemu Rosji, rozwijać” – dodał minister Czaputowicz.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/OK IAR/Beata Płomecka/Bruksela/mcm/OK

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0