USA: Aplikacje dla dzieci w smartfonach łamią prawo federalne

USA: Aplikacje dla dzieci w smartfonach łamią prawo federalne

Aplikacje dla dzieci, dostępne w smartfonach, nielegalnie gromadzą wrażliwe dane o młodych użytkownikach. To wynik kontroli, którą przeprowadzili naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Specjaliści alarmują, że większość sprawdzonych programów łamie obowiązującą w USA ustawę CAPPA. Dotyczy ona ochrony prywatności dzieci w internecie.
Autorami badania są informatycy z czterech uniwersytetów. Pracowali wspólnie z ekspertami z kalifornijskiego Międzynarodowego Instytutu Informatyki. Sprawdzili prawie 6 tysięcy najpopularniejszych aplikacji dla dzieci. Przez kilka miesięcy badali programy dostępne w smartfonach z systemem Android.
Okazało się, że prawie połowa skontrolowanego oprogramowania działała niezgodnie z zasadami operatora systemu. Firma Google zabrania bowiem udostępniania tak zwanych trwałych identyfikatorów. Część programów gromadziła dane o lokalizacji młodych użytkowników oraz ich numery telefonów i adresy e-mailowe. Aplikacje nie miały wymaganej w tej sytuacji zgody rodziców. Niemal 20 procent programów mimo zakazu wysyłało wrażliwe dane innym firmom. Te mogły z kolei wykorzystywać je do ustalania grupy docelowej przy zamieszczaniu reklam.
Jak mówią eksperci, służbom jest trudno ścigać producentów, którzy działają nielegalnie. Niezbędne są badania każdej podejrzanej aplikacji, a firmy często zmieniają ich działanie. Dzięki nielegalnemu gromadzeniu i udostępnianiu danych właściciel jednej aplikacji może w kilka miesięcy zarobić nawet 100 tysięcy dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/em/wkrz

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0