HomeWielkopolskie

US Army w Polsce: Miliony dolarów na przystosowanie bazy wojskowej w Powidzu dla wojsk USA

US Army w Polsce: Miliony dolarów na przystosowanie bazy wojskowej w Powidzu dla wojsk USA

Około 260 milionów dolarów ma kosztować przystosowanie bazy lotniczej w Powidzu dla amerykańskiej brygady pancernej. Będzie to najdroższa inwestycja związana z przebywaniem wojsk USA w Polsce. Roczny koszt pobytu wojsk amerykańskich w Polsce ma oscylować w granicach 50 mln dolarów.

Jako pierwsze informację o rocznych kosztach pobytu wojsk USA w Polsce podało radio RMF FM. Ma to być około 50 mln dolarów rocznie, z czego większość będą stanowiły opłaty za media i opłaty dla poszczególnych samorządów. W Polsce ma przebywać 5,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

 

Najdroższą inwestycją związaną z pobytem amerykańskich żołnierzy będzie przystosowanie bazy lotniczej w Powidzu do roli bazy logistycznej amerykańskiej brygady pancernej. Jak informuje RMF FM, ma to kosztować ok. 260 mln dolarów, lecz te koszty mają zostać pokryte przez NATO.

 

Oprócz tego specjalna infrastruktura zostanie wybudowana także w Łasku, gdzie powstanie baza dronów Reaper, czy Lublińcu, gdzie będzie baza dla specjalsów. Budowa tamtych obiektów była już jednak planowana od dawna tym bardziej, że będą one służyć też polskim żołnierzom.

 

Przypomnijmy, że oprócz tego, że w Powidzu ma znajdować się amerykańska lotnicza brygada bojowa wsparcia logistycznego, w mają znaleźć się Poznaniu elementy dowodzenia dywizyjnego i grup wsparcia.

 

aip

COMMENTS