"> Ursula von der Leyen wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. "Głosy PiS były języczkiem u wagi" - wiadomosci.com

Ursula von der Leyen wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. “Głosy PiS były języczkiem u wagi”

Ursula von der Leyen wybrana na stanowisko szefowej Komisji Europejskiej. “Głosy PiS były języczkiem u wagi”

Ursula von der Leyen została nową szefową Komisji Europejskiej. Dziś jej kandydaturę zatwierdził Europarlament. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy. 

Była niemiecka minister jest pierwszą kobietą na tym stanowisku, odkąd zostało ustanowione, czyli od 1958 roku.
Wynik głosowania do ostatnich chwil nie był przesądzony. Początkowo poparcie dla niemieckiej minister zadeklarowali wyłącznie ludowcy, większość pozostałych frakcji była w tej sprawie podzielona. Kilkanaście minut przed wznowieniem posiedzenia dwie kolejne frakcje – socjaliści i liberałowie – ogłosiły, że również zagłosują “za”.

Wśród polskich europosłów poparcie dla niemieckiej minister zapowiedzieli przedstawiciele Zjednoczonej Prawicy, Platformy Obywatelskiej, PSL-u i SLD. Głosowanie było tajne, nie ma więc możliwości ustalenia, jaką ostatecznie decyzję podjęli politycy poszczególnych partii.

Przewodniczący Komisji Europejskiej to najważniejsze stanowisko w Unii Europejskiej. Komisja jako jedyna ma prawo inicjatywy w zakresie prawodawstwa europejskiego, nadzoruje też przestrzeganie unijnego prawa. Szef Komisji jest również jedną z osób reprezentujących Wspólnotę europejską za jej granicą.

 

**

“To głosowanie pokazało, że głosy Prawa i Sprawiedliwości były języczkiem u wagi”- powiedział premier Mateusz Morawiecki po wyborze Ursuli von der Leyen na nową szefową Komisji Europejskiej.

Premier pogratulował Ursuli von der Leyen i dodał, że wybór ten “daje nadzieję na nowe otwarcie”. “Wierzę, że będziemy mieć po swojej stronie partnera. Unia Europejska potrzebuje uspokojenia i mój rząd będzie dążył do kompromisu w tematach gospodarczych, społecznych i politycznych”- mówił premier.

“Opowiadaliśmy się za kandydatem kompromisu, który będzie dawał nadzieję na pojednanie, który będzie budował mosty między państwami, a nie za tym, który dzieli i tworzy konflikty w Europie”- dodał.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że w ramach Komisji Europejskiej Polska będzie zabiegała o ważne teki dla dobra Europy Środkowej.

Kandydaturę Ursuli von der Leyen zatwierdził dziś Parlament Europejski. 383 europosłów było za, 327 przeciw, 22 wstrzymało się od głosu. Potrzebna była bezwzględna większość, czyli 374 głosy.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dyd

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Strasburg/em/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0