HomePILNE

Ursula von der Leyen rozpoczyna kompletowanie KE

Ursula von der Leyen rozpoczyna kompletowanie KE

Ursula von der Leyen, zaakceptowana wczoraj przez europosłów, teraz rozpoczyna kompletowanie Komisji Europejskiej. Kraje członkowskie mogą oficjalnie już przysyłać kandydatury na komisarzy. Nowa Komisja Europejska rozpocznie pracę jesienią i zastąpi tę obecną, na czele której stoi Jean-Claude Juncker.

Najbliższe miesiące to czas dla Ursuli von der Leyen na rozmowy z rządami unijnych krajów na temat kandydatów i tek, które zostaną im przydzielone. Wczoraj, podczas przemówienia w Parlamencie Europejskim Ursula von der Leyen mówiła, że zapewni pełną równowagę płci w przyszłej Komisji Europejskiej. “Jeśli państwa członkowskie nie zaproponują wystarczającej liczby kobiet komisarzy, nie zawaham się, aby poprosić o nowe nazwiska” – dodała.
A kiedy po rozmowach z unijnymi rządami teki w nowej Komisji zostaną przydzielone poszczególnym kandydatom, pojawią się oni we wrześniu na przesłuchaniach w Parlamencie Europejskim. W przeszłości zdarzało się, że po przesłuchaniach europosłowie opiniowali negatywnie kandydatury i państwa członkowskie zmuszone były przysłać nowych kandydatów. Tak było między innymi w przypadku Słowenii, Bułgarii i Włoch.
Po uzyskaniu przez kandydatów pozytywnej oceny europosłów, Ursula von der Leyen pojawi się jeszcze raz w Parlamencie Europejskim jesienią, kiedy przedstawi cały skład Komisji Europejskiej i ponownie będzie musiała uzyskać poparcie europosłów.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Beata Płomecka/Bruksela/wk

COMMENTS