HomeŚwiat

Ursula von der Leyen: “Nadszedł czas dla Europy”. W jakim sensie…?

Ursula von der Leyen: “Nadszedł czas dla Europy”. W jakim sensie…?

Unijny budżet po 2020 roku ma wynieść bilion 100 milionów euro, a fundusz odbudowy po kryzysie wywołanym koronawirusem 750 miliardów euro. Propozycje w tej sprawie przedstawiła Komisja Europejska.

Jej przewodnicząca Ursula von der Leyen mówiła w Europarlamencie, że obecnie Unia zmaga się z bezprecedensowym kryzysem zdrowotnym i gospodarczym. Zerwany łańcuch dostaw, jednolity rynek, który wymaga ożywienia, unijne swobody, które muszą znowu zacząć obowiązywać – wyliczała wyzwania przed którymi stoi Unii przewodnicząca Komisji. „Żaden z tych problemów nie może być rozwiązany samodzielnie przez poszczególne państwa. Osłabiona gospodarka w jednej części Europy osłabia silną gospodarkę w innymi miejscu. Tu chodzi o nas wszystkich. Nadszedł czas dla Europy” – mówiła przewodnicząca Komisji.

Z funduszu odbudowy wartego 750 miliardów euro, pół biliona ma być w formie bezzwrotnych dotacji, natomiast 250 miliardów euro to niskooprocentowane pożyczki. Dla Polski przewidziano ponad 63 miliardy euro co jest trzecią największą kwotą w Unii, z czego ponad 37 miliardów euro będzie w formie grantów. Najwięcej otrzymają Włochy, a następnie Hiszpania. Fundusz odbudowy ma być utworzony na bazie zdolności pożyczkowych Unii Europejskiej. Teraz propozycją Komisji zajmą się kraje członkowskie. Zapowiadają się trudne negocjacje z powodu dużych podziałów. Kraje Południa chcą wyłącznie grantów z funduszu odbudowy, natomiast tak zwana oszczędna czwórka Holandia, Austria, Dania i Szwecja opowiadają się za pożyczkami. Polska dopuszcza obie możliwości, ale z naciskiem na granty w pierwszej fazie wychodzenia z kryzysu.

IAR/Beata Płomecka/i mg/w kj

COMMENTS