9.4 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki mówił na Westerplatte, że w czasie drugiej wojny światowej Polska stała na straży fundamentalnych wartości. Przemawiając podczas uroczystości z okazji 80. rocznicy wybuchu wojny premier podkreślał, że Polacy bronili wolności i godności człowieka przed siłami totalitaryzmu.

„Mówi się, że pierwszą ofiarą wojny jest prawda. Oprócz niej pierwszymi ofiarami wojny były wolność i godność człowieka. Na straży tych najważniejszych dla europejskiej cywilizacji wartości stała Polska” – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Szef rządu przypomniał, że w czasie drugiej wojny światowej codziennie ginęło około trzech tysięcy Polaków. Mimo to, naród nigdy nie zrezygnował z walki o wolność. Premier mówił też na Westerplatte, że atak hitlerowskich Niemiec na Polskę to najczarniejsze dni w naszych dziejach. „To było ludobójstwo o gigantycznych rozmiarach na narodzie polskim” – podkreślał. Zwracał też uwagę na
bohaterstwo obrońców półwyspu. „Chłopcy z Westerplatte, Warszawskich Termopil i innych miejsc dawali świadectwo bohaterstwa narodu polskiego. Ich krew i ofiara dała nam później nadzieję” – powiedział Mateusz Morawiecki. Dodał, że należy pamiętać o tamtych ofiarach, ponieważ z nich zrodziła się dzisiejsza Polska. „Wielkie straty całej drugiej wojny światowej – materialne, duchowe, gospodarcze, finansowe – odrabiamy przez ostatnie 30 lat, w szczególności przez ostatnie lata. O tym musimy pamiętać” – stwierdził premier.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zaapelował o ochronę pamięci obrońców 1939 roku. „Nie pozwolimy, by krew naszych obrońców lekceważono lub deptano” – powiedział.
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak mówił po uroczystościach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte, że najważniejsza jest pamięć i prawda o tych, którzy oddali życie w obronie Polski. Podkreślał, że należy pamiętać, kto był katem, a kto ofiarą w tym najbardziej krwawym konflikcie w historii. „Najważniejsza jest prawda, o tym żeby mówić, że do napaści na Polskę doszło w wyniku porozumienia, paktu niemiecko-rosyjskiego, że to Niemcy, a nie jacyś naziści napadli na Polskę 1 września 1939 roku i Rosjanie 17 września 1939 roku. Należy wspominać o tym, że okupacja – zarówno niemiecka, jak i rosyjska – była okrutna dla Polaków” – zaznaczył Mariusz Błaszczak.
O bohaterstwie polskich żołnierzy walczących na wszystkich frontach drugiej wojny światowej mówił też wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej. Frans Timmermans podkreślił wysiłek żołnierzy generała Stanisława Maczka, którzy wyzwolili jego ojczyznę – Holandię.
W uroczystościach na Westerplatte wzięli udział także m. in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, kombatanci i harcerze.
W ramach rocznicowych obchodów organizowanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas uroczystości, że „odrabiamy lekcję ostatnich 30 lat”. „Ta pamięć będzie ważna dla nas i dla naszych potomków” – podkreślił.
Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że jest dumny z tego, iż może uczestniczyć w tym dziele. „Budowanie mądrych instytucji pamięci to przekuwanie w czyn pięknych słów o pokoju, których dziś tak wiele słyszymy” – zaznaczył.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/zbiorcza/hm/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520