12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Uroczystości Wielkiego Piątku. „Olbrzymia fala lewackiego hejtu”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Wielki Piątek – drugi dzień Triduum Paschalnego, wierni w całej Polsce upamiętniają śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni będą uczestniczyć w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. 

Ostatnią częścią wielkopiątkowej liturgii jest procesja do Grobu Pańskiego, przy którym w wielu kościołach trwa nocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Dyrygent Chóru Bazyliki Świętego Krzyża „Sursum Corda” w Warszawie Emilia Melon podkreśliła, że muzyką Wielkiego Piątku jest cisza, która rozpoczynamy Liturgię Wielkiego Piątku, dziękując za ofiarę Jezusa Chrystusa oraz przepraszając za to, że przyczyniliśmy się do Jego śmierci.
Historyk ksiądz doktor Robert Ogrodnik przypomina, że centralnym nabożeństwem sprawowanej w Wielki Piątek Liturgii Męki Pańskiej jest adoracja krzyża. „Wszyscy mogą podjeść do ołtarza bez względu czy są wierzący, czy są poszukujący (…) czy przystępują do Komunii Świętej lub z różnych powodów do niej nie przystępują. Głównym akcentem Wielkiego Piątku jest oddanie czci krzyżowi Jezusa Chrystusa, symbolizujący bramę zmartwychwstania” – zaznacza ksiądz Robert Ogrodnik.
Biblista i wykładowca UKSW ksiądz profesor Waldemar Chrostowski podkreślił, że Wielki Piątek przypomina o wydarzeniach męki i śmierci Chrystusa, która ponad dwa tysiące lat temu miała miejsce w Jerozolimie. Zaznaczył, że wielu wiernych w tym czasie pielgrzymuje do Ziemi Świętej, aby uczestniczyć w Triduum Paschalnym. „Wielu pielgrzymuje również duchowo, na przykład podczas nabożeństw Drogi Krzyżowej. Pielgrzymujemy dlatego, ponieważ wiemy, że jest kraj i miejsce, w którym wydarzenia te rozegrały się” – wskazuje ksiądz profesor Chrostowski.
Wielki Piątek przeżywany jest jako dzień żałoby. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18-stego do 60-tego roku życia.

Podczas homilii w Wielki Piątek metropolita krakowski mówił o szantażu wobec chrześcijan. Arcybiskup Marek Jędraszewski wypowiadał te słowa w Kalwarii Zebrzydowskiej. 

Hieracha nawiązał do Ewangelii i mówił, że walka arcykapłanów, uczonych w Piśmie i faryzeuszów z Jezusem trwa niemal od początków jego nauczania. „Jeśli przybywali na miejsca, w których nauczał, to jedynie po to, aby Go pochwycić na słowie i oskarżyć” – mówi hierarcha. Dodał, że na dokonane przez niego cuda patrzono jako skutek współpracy z Belzebubem i tworzono wokół niego – według dzisiejszych kategorii „czarny PR”. Jak tłumaczył, chodziło o to, aby w chwili aresztowania Jezusa nawet bliscy nie stanęli w jego obronie. Dodał, że Żydzi nie chcieli uznać cudów Chrystusa, odrzucili ich religijny wymiar i wybrali „drogę czysto politycznych kalkulacji i rozumowań” Gdy stanął przed sądem Kajfasza, posłużono się kłamstwem do wydania wyroku skazującego – wskazał hierarcha.

Arcybiskup Jędraszewski dodał, że dzieje Kościoła są pełne podobnych procesów politycznych, które kolejni władcy świata wytaczają chrześcijanom. Jak mówił, obecnie ten kto się przyznaje publicznie do Chrystusa i chce wprowadzać jego nauczanie, jest uznawany za kogoś, kto: należy do Ciemnogrodu, jest wrogiem poprawności politycznej, nie uznaje tolerancji, nie zna smaku prawdziwej wolności, jest fanatykiem, faszystą, przeciwnikiem WHO, homofobem i walczy z postępem ludzkości. Jak podkreślał hierarcha, jest dokładnie odwrotnie: „Kochamy wszystkich ludzi i kochamy wolność, dzięki czemu jesteśmy tolerancyjni, przede wszystkim zaś zależy nam na postępie całej ludzkości” Hierarcha dodaje, że chrześcijanie nakłaniani są do przyjęcia takiego stylu myślenia i postępowania, jakby Chrystusa nie było oraz do walki z przejawami jego obecności we współczesnym świecie. W opinii hierarchy, o tym, że tak jest świadczy „olbrzymia fala lewackiego hejtu i ogromny potok wprost niegodnych i pełnych pogardy słów, które rozlały się po całym świecie, także w Polsce, w odniesieniu do tych wszystkich osób, które się modlą i które chcą materialnie wspierać w dużej mierze strawioną kilka dni temu pożarem paryską katedrę Notre Dame”.

Dziś Wielki Piątek. Dla chrześcijan to czas zadumy i refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa. W kościołach nie sprawuje się mszy. Wieczorem wierni uczestniczą w uroczystej Liturgii Męki Pańskiej, na jej zakończenie udzielana jest Komunia Święta. Organizowane są także publiczne nabożeństwa Drogi Krzyżowej. Katolików obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Tego dnia należy powstrzymać się od pokarmów mięsnych. Spożywanie trzech posiłków, w tym jednego do syta, obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Pawlica/kj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/wcześn./dwi/kj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520