HomePOLSKAWielkopolskie

Uroczystości w Krzesinach. Odsłonięto tablicę Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pomnik gen.Błasika

Uroczystości w Krzesinach. Odsłonięto tablicę Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pomnik  gen.Błasika

Na poznańskich Krzesinach trwają obchody Święta Lotnictwa, połączone z obchodami 10-lecia służby samolotów F-16. Odsłonięto również tablice pamiątkową Lecha i Marii Kaczyńskich oraz pomnik generała Błasika.

 

Andrzej Duda odsłonił w bazie lotniczej w Poznaniu-Krzesinach pomnik generała Andrzeja Błasika oraz tablicę upamiętniającą Lecha i Marię Kaczyńskich i generała Stanisława Targosza. Prezydent uczestniczy w obchodach Święta Lotnictwa, połączonych z uroczystościami 10. rocznicy wprowadzenia do służby myśliwców F-16.
Prezydent przed osłonięciem pomnika podkreślał, że generał Andrzej Błasik kochał lotnictwo i był mu bardzo oddany. Jak mówił, generał “był pilotem klasy mistrzowskiej, instruktorem, żołnierzem z krwi i kości, niezwykle oddanym służbie ojczyźnie, miłującym wszystko to, czemu się poświęcił, aż do końca swojego życia”. Przypominał też jego tragiczną śmierć na służbie w katastrofie smoleńskiej.
Z kolei wdowa po generale Ewa Błasik przypominała, że jej mąż był przez pewien czas dowódcą bazy w Poznaniu-Krzesinach. Zaznaczyła, że podchodził on do pełnienia tej funkcji z pełnym zaangażowaniem. Jak mówiła, generał Błasik “kochał to miejsce, to lotnisko i personel tu służący”. Wyraziła nadzieję, że odsłonięty dziś pomnik będzie przypominał o roli, jaką jej mąż odegrał w rozwoju 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego i garnizonu Poznań oraz że będzie on symbolem zaangażowała generała Andrzeja Błasika w wielki program modernizacji polskiego lotnictwa wojskowego.
Prezydent odsłonił także tablicę pamiątkową Lecha i Marii Kaczyńskich oraz generała Stanisława Targosza, który w 2006 roku, kiedy F-16 wchodziły do służby, był dowódcą SIł Powietrznych. Andrzej Duda dziękował wszystkim tym, którzy przyczynili się do jej powstania. Prezydent powiedział, że będzie ona przypominała o dniu, gdy F-16 dołączyły do polskiego lotnictwa oraz ludziach, którzy się do tego przyczynili i którym sprawy polskiej obronności “mocno leżały na sercu”.
Z kolei żona nieżyjącego już generała Stanisława Targosza – Barbara – podkreślała, że wieloletnia służba w Siłach Powietrznych RP była dla jej męża źródłem dumy i osobistej satysfakcji. Jak dodała, zamiłowanie do lotnictwa i doświadczenie zdobyte na wielu odpowiedzialnych stanowiskach w kraju i w NATO pozwoliły generałowi Targoszowi na rozpoczęcie procesu wdrożenia zaawansowanej techniki w polskim lotnictwie wojskowym.
Główne obchody Święta Lotnictwa w Krzesinach rozpoczęły się od mszy, odprawionej przez biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Po części oficjalnej mają się odbyć pokazy lotnicze. Oprócz prezydenta Andrzeja Dudy w obchodach uczestniczą szefowa kancelarii premiera Beata Kempa i minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

IAR/magos/fot. Andrzej Hrechorowicz / KPRPCOMMENTS