12.7 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Uroczystości w 70. rocznicę zamordowania rtm. Pileckiego

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Dziś  w Warszawie trwają uroczystości w 70. rocznicę zamordowania przez komunistyczną bezpiekę rotmistrza Witolda Pileckiego. Po brutalnym śledztwie UB dobrowolny więzień Auschwitz, bohater antyniemieckiej i antykomunistycznej konspiracji został stracony w stołecznym więzieniu przy Rakowieckiej. Do dziś nie wiadomo gdzie spoczywają szczątki jednego z najsłynniejszych żołnierzy Armii Krajowej.

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się na terenie dawnego więzienia mokotowskiego. O 10:00 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec przy więziennej ścianie straceń. Godzinę później w obecności córki rotmistrza Zofii Pileckiej-Optułowicz zostanie odsłonięty nieznany dotąd portret Witolda Pileckiego.

Obchody organizuje powstające w byłym więzieniu mokotowskim Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Dyrektor placówki Jacek Pawłowicz podkreślił w rozmowie z Polskim Radiem, że Witold Pilecki przez całe życie służył Polsce.

„Kiedy trzeba było dla niej walczyć, walczył. Kiedy trzeba było dla niej pracować, to nieopodal Lidy w swojej małej ojczyźnie budował, tworzył, gospodarował w swoim majątku, organizował życie społeczne. Kiedy znowu trzeba było chwycić za broń, był jednym z pierwszych, którzy stawili się do wojska i poszli walczyć o ojczyznę” – powiedział Jacek Pawłowicz.

Wieczorna część uroczystości przy Rakowieckiej rozpocznie się o 18:00 mszą świętą w intencji rotmistrza. Następnie przewidziano między innymi koncert zespołu Forteca, który wykona nowy utwór poświęcony Witoldowi Pileckiemu. O 21:15 uczestnicy w ciszy przejdą pod Ścianę Śmierci, gdzie kwadrans później – w godzinę śmierci rotmistrza – oddadzą mu hołd.
Uroczystości zakończą się na X Pawilonie przy celi, w której więziono rotmistrza. Zostaną tam odczytane fragmenty książki „O naśladowaniu Chrystusa” Tomasza a Kempis. „Była to niezwykle ważna książka dla rotmistrza. To właśnie ją Witold Pilecki przekazał żonie, by czytała dzieciom” – zaznaczył dyrektor Jacek Pawłowicz.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, na południowym krańcu Karelii. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, żołnierzem AK, w latach 1940-42 dobrowolnym więźniem KL Auschwitz-Birkenau, gdzie zorganizował siatkę ruchu oporu, przekazującą informacje o eksterminacji Polaków i Żydów prowadzonej przez Niemców. Po ucieczce z obozu sporządził raporty, będące jednym pierwszych tak obszernych świadectw o Holokauście.

Witold Pilecki uczestniczył też w Powstaniu Warszawskim, był ponadto kurierem podziemia antykomunistycznego do II Korpusu PSZ na Zachodzie. Jesienią 1945 roku zorganizował siatkę wywiadowczą i rozpoczął zbieranie informacji o sytuacji w Polsce.

W 1947 roku aresztowany przez komunistów a rok później skazany na śmierć i stracony.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520