9.8 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz powiedział, że Polacy byli jedynym narodem, który nigdy nie kolaborował ani z sowieckim, ani z niemieckim okupantem.

W samo południe na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające 72. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej. Szef MON powiedział, że Polacy mieli nadzieję, iż zakończenie drugiej wojny światowej będzie dniem zwycięstwa, jednak rzeczywistość okazała się inna, bo w tamtym czasie NKWD dokonywało morderstw na Polakach i zsyłało ich do łagrów.
Antoni Macierewicz przypomniał, że wysiłek Polaków w walce z Niemcami w czasie II wojny światowej nie został doceniony. Minister Macierewicz przypomniał, że choć Polska była po stronie zwycięzców, nie zajęła należnego jej miejsca na defiladzie zwycięstwa w Londynie w czerwcu 1946 roku. Minister Macierewicz dodał, że nie było tam żołnierzy walczących pod Monte Cassino, Narwikiem czy Bredą. „W tamtym czasie nie chciano pamiętać o wielkim wkładzie narodu polskiego w obronę Europy i świata” – dodał.
Antoni Macierewicz powiedział, że sojusznicy zawiedli Polskę. Zdaniem szefa MON zabrakło zrozumienia jak wielką tragedią dla połowy Europy było oddanie jej we władztwo sowieckie. Szef resortu obrony dodał, że zabrakło także zrozumienia, iż zwycięstwo nad Hitlerem to dopiero połowa zadania jakie stanęło przed wolnym światem.
Antoni Macierewicz powiedział również, że obecnie tak jak kilkadziesiąt lat temu świat staje wobec zagrożenia imperialistycznego ze strony Rosji. Minister obrony narodowej mówił, że Rosja także dziś chce narzucać swoją wolę innym krajom, uznaje, iż ma prawo siłą zmieniać granice oraz narzucać swoje rządy wszystkim, którzy są słabsi.
Przy Grobie Nieznanego Żołnierza hołd poległym w trakcie II wojny światowej oddali również weterani. Wspominają oni, że 8 maja był dniem wyjątkowej radości. Kapitan Tadeusz Kostuski walczący w Powstaniu Warszawskim mówił, że wraz z końcem wojny odzyskał wolność. Dodał, że po powstaniu był jeńcem, a koniec zastał go na granicy duńsko-niemieckiej.
Również walcząca w Powstaniu Warszawskim Anna Stupnicka-Bando wspomina 8 maja jako dzień pełen radości.
Choć 8 maja był dniem kapitulacji III Rzeszy, to dla wielu polskich żołnierzy nie oznaczał końca walki. Jeden z weteranów dodał, że dla niego wojna skończyła się dopiero w 1989 roku.
Po zakończeniu II wojny światowej Polska została przez swoich sojuszników oddana w sowiecką strefę wpływów, co oznaczało zniewolenie naszego kraju przez Związek Radziecki aż do 1989 roku. W czasie wojny Polska poniosła relatywnie największe straty, zginęło około 6 milionów jej obywateli. Nasze siły zbrojne uczestniczyły w większości kampanii wojennych i bitew drugiej wojny światowej.

(IAR), Fot. Dreamstime.com

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520