Uroczystości Święta Narodowego 3 maja z udziałem pary prezydenckiej

Uroczystości Święta Narodowego 3 maja z udziałem pary prezydenckiej

Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą jutro (3 maja) udział w uroczystościach z okazji Święta Narodowego 3 Maja. Obchody są związane z 227. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. Z tej okazji Kancelaria Prezydenta udostępni zwiedzającym Belweder. 
O 10:00 para prezydencka weźmie udział we mszy św. w intencji Ojczyzny. Liturgia będzie sprawowana w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
W południe na Placu Zamkowym odbędzie się uroczystość z udziałem najwyższych władz państwowych. W jej trakcie przewidziano wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy. Jak mówi Polskiemu Radiu, prezydencki minister Wojciech Kolarski, przy okazji świąt państwowych prezydent zawsze pokazuje teraźniejszość i wyzwania stojące przed Polską w historycznym kontekście. “Z całą pewnością 3 maja padną słowa o historii, będą nawiązania do przeszłości, również dlatego, że tegoroczne święto przypada w tym szczególnym momencie, czyli jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości” – zaznacza minister Kolarski i dodaje, że w wystąpieniu prezydenta należy się również spodziewać odniesienia do publicznej dyskusji o zmianie konstytucji. “Z całą pewnością i o konstytucji, i o referendum konsultacyjnym mogą tam paść ważne słowa” – zapewnia Wojciech Kolarski.
Rok temu prezydent Andrzej Duda zapowiedział swoją inicjatywę, by 11 listopada 2018 roku, w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, Polacy wypowiedzieli się w sprawie zmian ustrojowych. “Czas na poważną debatę konstytucyjną. Z udziałem dojrzałego polskiego społeczeństwa, nie tylko z udziałem elit i polityków. Moi rodacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat ich zadowala” – powiedział roku temu prezydent, zapowiadając referendum konsultacyjne w sprawie zmian w konstytucji.
Z okazji Święta Narodowego 3 maja Kancelaria Prezydenta udostępni zwiedzającym Belweder, który będzie otwarty w godz. 10.00-16.00. Udostępniony do zwiedzania będzie m.in. zrekonstruowany Gabinet Marszałka Józefa Piłsudskiego. Goście Belwederu będą mogli również wpisać się do księgi pamiątkowej z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości.
Na dziedzińcu prezydenckiej rezydencji otwarta będzie wystawa „Wspólnie o konstytucji”, która przybliża historię polskiego konstytucjonalizmu oraz ideę tworzenia ustawy zasadniczej z udziałem społeczeństwa.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Karol Darmoros/łp

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0