2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Uroczystości pogrzebowe prezydenta Pawła Adamowicza

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

www.strony.us - Strony Internetowe, Strony Internetowe Chicago Floryda, Pozycjonowanie, Pozycjonowanie stronwww, Pozycjonowanie Stron Chicago Floryda, Reklama Chicago

Gdańszczanie żegnają prezydenta Pawła Adamowicza. Wczoraj trumnę z jego ciałem wystawiono w Europejskim Centrum Solidarności. Przez całą dobę przy zmarłym stały dwuosobowe warty honorowe wystawione przez przedstawicieli ZHP, ZHR, Straży Miejskiej i wojska. Dziś (godz. 17.00) trumna zostanie przeniesiona w żałobnym pochodzie do Bazyliki Mariackiej, gdzie jutro tragicznie zmarły prezydent zostanie pochowany.

Paweł Adamowicz był z wykształcenia prawnikiem, od 1990 roku samorządowcem, od 1998 pełnił funkcję prezydenta Gdańska. Miał 53 lata.

Jeszcze w liceum włączył się w konspirację solidarnościową. Był kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych. W 1984 roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Współtworzył pierwsze jawne stowarzyszenia opozycyjne wobec władz. W 1988 roku współorganizował strajk solidarnościowy studentów Uniwersytetu Gdańskiego i został przewodniczącym Studenckiego Komitetu Strajkowego, był wydawcą i drukarzem podziemnego pisma. Studia ukończył w 1989 roku, a w latach 1993-1996 odbył aplikację radcowską, zakończoną egzaminem. W latach 1989-1998 pracował jako asystent na Uniwersytecie Gdańskim. W tym czasie, przez 3 lata, był także prorektorem uczelni do spraw studenckich.

W 1990 roku Paweł Adamowicz został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1994-1998 pełnił funkcję przewodniczącego rady miasta. W 1998 roku z listy AWS po raz trzeci został radnym. W tym samym roku został po raz pierwszy prezydentem Gdańska. Na to stanowisko wybrała go rada miasta. W 2001 roku znalazł się wśród założycieli regionalnych struktur Platformy Obywatelskiej. Rok później wygrał pierwsze, bezpośrednie wybory prezydenckie. Zwyciężał w kolejnych wyborach samorządowych w 2006, 2010 i 2014 roku. W 2018 założył Stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska” i kandydując z jego list wygrał ubiegłoroczne wybory. W drugiej turze uzyskał niemal 65 procent głosów.

Paweł Adamowicz uchodził za prezydenta dynamicznego, będącego blisko ludzi. Dbał o rozwój społeczeństwa obywatelskiego, starał się angażować mieszkańców w sprawy miasta miedzy innymi poprzez budżet i panel obywatelski. Podczas jego rządów w Gdańsku wybudowano stadion, powiększono lotnisko, rozbudowano miejską infrastrukturę, inwestowano w poszczególne dzielnice. Paweł Adamowicz zainicjował budowę Europejskiego Centrum Solidarności przy Placu Stoczniowym. Jego osiągnięciem było sprowadzenie do Gdańska mistrzostw w piłce nożnej EURO 2012.
W maju 1998 roku – jeszcze jako przewodniczący rady miasta – przyjął w Gdańsku Ryszarda Kuklińskiego, którego nie wszyscy uważali za bohatera. To właśnie na wniosek Pawła Adamowicza, Ryszard Kukliński został honorowym obywatelem miasta. Politycy SLD i wojskowi zbojkotowali wtedy tę uroczystość.

W trakcie kariery samorządowej pełnił wiele funkcji, między innymi był członkiem Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Komitetu Regionów. W latach 2007-2015 sprawował funkcję prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, następnie został członkiem zarządu tej organizacji.

Paweł Adamowicz urodził się 2 listopada 1965 roku w Gdańsku.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/O.Kłosińska/E.Leo/dok.

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520