Uroczystości 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Uroczystości 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej

Mszą świętą w kościele seminaryjnym na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie rozpoczęły się państwowe obchody 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. W uroczystej liturgii biorą udział m. in. rodziny ofiar, w tym brat tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego i prezes PiS Jarosław Kaczyński, a także marszałkowie Sejmu i Senatu – Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski oraz premier Mateusz Morawiecki. 
Na pokładzie rządowego tupolewa, który rozbił się w Smoleńsku była 96-osobowa delegacja państwowa, która zmierzała na obchody 70-lecia zbrodni katyńskiej. Zginęli wszyscy pasażerowie, wśród nich prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, ostatni prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, członkowie parlamentu, dowódcy wojskowi i przedstawiciele rodzin katyńskich.
“Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć – o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.
W godzinę katastrofy, czyli o 8.41, przed Pałacem Prezydenckim został odczytany Apel Pamięci wraz z przypomnieniem imion i nazwisk wszystkich ofiar katastrofy rządowego Tu-154M. Następnie uczestnicy uroczystości złożyli wieńce i zapalili znicze przed pomnikiem Lecha Kaczyńskiego przed budynkiem Garnizonu Warszawa oraz przed Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej, znajdującym się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Prezydent Andrzej Duda oddał hołd Lechowi i Marii Kaczyńskim na Wawelu. Przed 8:00 prezydent w towarzystwie między innymi Marty Kaczyńskiej – córki tragicznie zmarłej pary prezydenckiej – zszedł do wawelskich krypt. Wziął udział w mszy świętej, a po niej modlił się przy sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich. Prezydent mówił, że trzeba pielęgnowac pamięć o ludziach, “którzy odeszli w służbie Ojczyzny, którzy odeszli, wykonując swoje obowiązki wobec polskiego państwa”. Jak podkreślił Andrzej Duda, to był obowiązek pamięci, gdyż członkowie delegacji pojechali oddać hołd polskim oficerom pomordowanym w Katyniu w 1940 roku. “Cieszę się, że dzisiaj jesteśmy tutaj razem i możemy uczcić ich pamięć, bo bardzo ich nam brakuje” – mówił w Krakowie prezydent.
We wpisie na twitterze Andrzej Duda wspominał dzień katastrofy smoleńskiej. “Tamtego ranka, 10 kwietnia 2010 roku, nad lotniskiem Smoleńsk-Północny opadła mgła. Zniknął w niej biało-czerwony tupolew. Nasi Rodacy zginęli. Prezydent RP, prof. Lech Kaczyński, jego Małżonka, wielu wspaniałych ludzi. Ziemia smoleńska pochłonęła kolejną porcję polskiej krwi” – napisał prezydent na portalu społecznościowym.
Premier Mateusz Morawiecki złożył w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kwiaty pod tablicami upamiętniającymi ofiary katastrofy pod Smoleńskiem. “Dziewięć lat temu Rzeczpospolita utraciła swoich najlepszych synów i córki, którzy lecieli oddać hołd pomordowanym w Katyniu. Jesteśmy Im winni pamięć – o Nich samych, ale także o Ich spuściźnie i etosie. Pustki, która wtedy powstała w nas wszystkich, nie da się opisać słowami” – napisał na Twitterze szef rządu.
O 8.41 premier wziął udział w Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim, a o 9.10 w ceremonii złożenia kwiatów pod Pomnikiem śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Następnie oddał hołd ofiarom katastrofy pochowanym na cmentarzach: Bródnowskim, na Grabowie, w Pyrach, na Powązkach wojskowych oraz w Świątyni Opatrzności Bożej.
Pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej uczczono też w budynku parlamentu. O 7.30 marszałkowie: Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski oraz wicemarszałkowie Ryszard Terlecki i Maria Koc złożyli kwiaty przed tablicami upamiętniającymi tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, marszałka Sejmu III kadencji Macieja Płażyńskiego oraz parlamentarzystów.

W specjalnie wydanym oświadczeniu marszałek Sejmu Marek Kuchciński napisał, by “oddając hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej, odnowić zobowiązanie służby Polsce”. Podkreślił, że niewiele jest na kartach naszej historii dat, których wspomnienie przeszywa nas ciągle tak wielkim bólem. “Tragedia smoleńska głęboko zraniła serce i duszę naszej Ojczyzny” – napisał marszałek. Marek Kuchciński przypomniał też, że “narodowa żałoba połączyła w modlitwie i w marszach miliony ludzi manifestujących narodową i obywatelską wspólnotę, solidarność z tragicznie zmarłymi przedstawicielami swego państwa”. “Sprawmy dziś i jutro, by ofiara ich życia nie była oddana nadaremnie” – zaapelował marszałek.
Między 9.30 a 15.00 przed Pałacem Prezydenckim wyświetlany był blok filmowy poświęcony katastrofie i osobom, które w niej zginęły.
Wieczorem (o godz. 19.00) w Archikatedrze św. Jana zostanie odprawiona msza święta, po której przed Pałac Prezydencki przejdzie Marsz Pamięci. Tam zaplanowano wystąpienia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz prezydenta Andrzeja Dudy.

IAR/mt


COMMENTS

WORDPRESS: 0