8.5 C
Chicago
piątek, 19 kwietnia, 2024

Uroczystość odsłonięcia Pamiątkowej Tablicy „Droga Generała Władysława Andersa”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

NILES: W niedzielę, 7 maja, 2017 roku miała miejsce uroczystość odsłonięcia Pamiątkowej Tablicy „Droga Generała Władysława Andersa” w miejscowości Niles, koło Chicago.

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób: przedstawicieli organizacji polonijnych, weterani, harcerze, działacze polonijni, wśród nich dwie Polki, które służyły w armii Generała Władysława Andersa w bitwie pod Monte Cassino we Włoszech.

Marek Dobrzycki, syn weterana II wojny światowej spod bitwy pod Monte Cassino, prowadził uroczystość w namiocie na cmentarzu w Maryhill, w Niles. Na tym cmentarzu jest pochowanych wielu żolnierzy armii Generała W. Andersa, którzy przybyli do Stanów Zjednoczonych.

Wśród mówców był min. Andrew Przybylo, burmistrz miasteczka Niles, Senator Maria Anna Anders, córka śp. Generala Władysława Andersa, Kongresman Brad Schneider, z 10 okręgu wyborczego, Senator Adam Bielan, Wice Marszałek Senatu RP oraz Piotr Janicki, Konsul Generalny RP w Chicago.

Uroczystość rozpoczęli żołnierze Gwardii Narodowej z Illinois, którzy zaprezentowali poczty sztandarowe Stanów Zjednocoznych i Polski. Uroczyste poczty sztandarowe prezentowaly także polonijne organizacje i harcerze. W uroczystości uczestniczyli dowódcy Gwardii Narodowej w Illinois a także oficerowie polskiej armii, obecni poprzedniego dnia na Paradzie 3. Majowej.

Tablica honorowa „Generał Wladyslaw Anders Memorial Way”/„Droga Pamiątkowa Generała Władysława Andersa” zostanie umieszczona na drodze stanowej przy ulicy Milwaukee w pobliżu Main, tuż koło cmentarza w Maryhill. Decyzja o nadaniu tej nazwy została podjęta przez władze Kongresu stanowego Illinois w marcu b.r. Została uchwalona przez obydwie Izby.

Senator Maria Anna Anders była wyraźnie wzruszona uczestnictwem w uroczystości odsłonięcia tablicy na cześć jej śp ojca, Generała Władysława Andersa i jego żołnierzy. Polonia traktuje ją z wielka serdecznością.

Sen. Anders jako Senator RP i Minister w gabinecie premier Beaty Szydło chce promować osiągnięcia Polonii, zacieśniać współpracę z Polską. W czasie krótkich przemówień mówiła o swoich niezwykłych kolejach losu, o narodzinach w Anglii, przyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Maria Anna Anders posiada amerykańskie obywatelskie. Jej syn służy w armii amerykańskiej. To nadaje dodatkowej wiarygodności w rozmowach z przywódcami amerykańskimi. Jej celem jest poprawa bezpieczeństwa Polski i rozwijanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

W czasie uroczystości przemawiał także Kongresman Brad Schneider z 10. Kongresu wyborczego USA, który wyraził podziękowanie za zaproszenie na uroczystość. Mówił o poparciu Stanów Zjednoczonych dla NATO i dla spraw bezpieczeństwa na świecie. Jego udział w polonijnym wydarzeniu ma duże znaczenie. Miejmy nadzieję, że jego obecność w tej historycznej uroczystości pozwoli mu jeszcze bardziej docenić rolę Polonii.

Ogromny wkład w uchwaleniu decyzji o ustanowieniu tablicy honorowej „General Wladyslaw Anders Memorial Way”/„Droga Pamiątkowa Generała Władysława Andersa” mają młodzi polonijni działacze i profesjonaliści: Michał Niemkiewicz, Iwona Filipczak, Arek Kogut, Prezydent Niezależnej Grupy Motocyklowej Anders działającej w Chicago. Potem dołączyli do nich Krzysztof Żołtek i wiele innych osób. Tę inicjatywę poparł Andrew Przybylo i włoscy ustawodawcy stanu Illinois reprezentujący ten okręg. Potem poparcia udzielił Kongresman stanowy Robert Martwick i inni.

Michał Niemkiewicz dziękował wielu osobom za zaangażowanie i zachęcał do tego, aby wszyscy uczestnicy opowiedzieli historię Generała Andersa i jego armii kolejnym pokoleniom Polaków, sąsiadom, kolegom z pracy.

W czasie uroczystości zaśpiewano piosenkę Refrena „Czerwone Maki na Monte Cassino”, która wzruszyła wiele osób do łez, przywołując wspomnienia o wielkich stratach jakie ponieśli polscy żołnierze zdobywając twierdzę na Monte Cassino z rąk niemieckich.

Komitet Pamięci Generała Władysława Andersa wraz z burmistrzem Niles Andrew Przybylo dziękowali uczestnikom za przybycie i poparcie tej ważnej i pięknej inicjatywy.

W godzinach popołudniowych w niedzielę odbył się uroczysty Bankiet z tej okazji w salach bankietowych Long Tree Manor w Niles, Illinois. Było tam wiele kolejnych chwil pełnych wspomnień i wzruszeń.

Senator Anders dziękowała Polonii także za poparcie w wyborach do Senatu RP. Zdobyła wtedy ponad 150,000 głosów. Została Ministrem i pragnie kontynuować misję ojca, który nigdy nie mógł powrócić do Polski za życia.

W miniona środę Maria Anna Anders wygłosiła ważne przemówienie na temat współpracy Polski w ramach NATO na forum Chicago Council on Fereign Relations. Świetnie naświetlała zagrożenia dla bezpieczeństwa międzynarodowego i wskazywała na wkład Polski w sprawy bezpieczeństwa oraz podkreślała ważność i konieczność wzmacniania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Z kolei w  minioną sobotę Senator Anders uczestniczyła w różnych wydarzeniach związanych z Paradą 3. Majową w Chicago, spotkała się przy tej okazji z wieloma amerykańskimi przywódcami.

To kolejna cenna i niezwykła lekcja historii dla Polonii w całej aglomeracji w Chicago i na przedmieściach oraz dla wielu Czytelników w różnych zakątkach świata o Generale Andersie, jego żołnierzach i ich wkładzie w walkę o niepodległą Polskę oraz wyzwolenie Włoch i innych krajów Europy. Cześć Ich Pamięci!

@ Andrew (Andrzej) Mikołajczyk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520